Přejít na obsah

Dobrý doktor si trojnásobek české průměrné mzdy zaslouží, říká ministr Heger

zpět
16.5.2012
Leoš Heger
zvětšitLeoš Heger
Autor: Pavla Ortová, ZDN

Leoš Heger | Autor: Pavla Ortová, ZDN

 

Kolik dostanou přidáno doktoři? Kdo ponese odpovědnost za dvě miliardy korun investovaných VZP do rušeného systému IZIP, který ministr Heger označil za "černou díru"? I na to se ptali čtenáři v on-line rozhovoru s ministrem zdravotnictví na serveru iHNED.cz.

Do sporu odborářů s ministerstvem zdravotnictví o platy v nemocnicích zasáhne v úterý premiér Petr Nečas (ODS). Pozval si ke společnému jednání ministra Leoše Hegera (TOP 09) a šéfy lékařských a zdravotnických odborů. Předloží premiérovi své propočty - ten Hegerův ukazuje, že nemocnice mají od zdravotních pojišťoven dost peněz na zvýšení platů, propočty odborů a menších nemocnic ukazují opak. Na schůzce v únoru se dohodl premiér s odbory na analýzách, které měly spor vyjasnit. Pokud by ukázaly, že peníze nestačí, premiér nevylučoval, že by v pololetí vyšla nová úhradová vyhláška. Nařídila by pojišťovnám, aby platily nemocnicím víc. Odbory chtějí Nečasovi tento slib připomenout.

Z domluvených kontrol ale sešlo. Menší nemocnice je odmítly, prý po nich ministr chtěl víc informací, než potřeboval. Heger odkazoval na memorandum, kde zvýšení platů záviselo i na efektivitě. Chtěl proto z dat nemocnic zjistit, zda skutečně zefektivnily hospodaření.

Slíbeno bylo deset procent

Memorandum uvádělo pro letošní rok nárůst platů v nemocnicích o deset procent. Heger od ledna zaručil 6,25 procenta, zbytek možná v pololetí. Nárůst platů se podařil jen ve státních nemocnicích, kraje to odmítly. Ministerstvo poukázalo na to, že i přesto investují a nakupují přístroje. Peníze na platy prý mají - fakultním nemocnicím zvýšily pojišťovny platby o dvě procenta, krajským o čtyři procenta.

IZIP: Černá díra na dvě miliardy

Heger se nedávno s Nečasem dohodli na ukončení kritizovaného systému IZIP. Podle ministra by mohl být nahrazen celonárodním systémem vstupování do zdravotní dokumentace pacientů, který by v několika krocích mohl fungovat od roku 2014. Projekt IZIP, do něhož za deset let vložila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) téměř dvě miliardy korun, podle Hegera i nesplnil svůj účel. „Byl pouze dírou na peníze daňových poplatníků,“ prohlásil ministr.

Celý článek a on-line rozhovor najdete ZDE.


Komentovat článek: Dobrý doktor si trojnásobek české průměrné mzdy…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Dobrý doktor si trojnásobek české průměrné mzdy…

Komentáře

dalších 12 komentářů
BOB Jo, přátelé, hrají s námi betla!  | 17. 05. 2012 08:58

Hlavně, že si politici rozhazují mezi sebou se svými soudružskými kumpány statisícekorunové odměny, ale řádně odměňovat lékaře odmítají. Důsledky jsou fatální. Hyenismus našich politiků se šíří do společnosti až do hyenismu lékařů vůči pacientům. Naši politici dělají totální destrukci společnosti včetně vztahů ve zdravotnictví.

BOB Z toho plyne jediné...  | 17. 05. 2012 08:44

Račte si uvědomit, že naše rozkrádatelné veřejnoprávní pseudopojištění ústí do nedostupnosti kvalitní zdravotní péče. My se spokojujeme s iluzí dostupnosti zdravotní péče. Ale nejen odeesáci a topáci, ale především socani a komunisti se s touto iluzí ztotožňují a odmítají ji řešit!

BOB Lékaři opět objektem politických hrátek?  | 17. 05. 2012 08:39

Hejtmani peníze mají, ale lékařům nedají, protože vláda je "pravicová" a kraje jsou "levicové"? Kocourkov! VZP platí státním nemocnicím více než krajským a menším ještě méně! Kocourkov! IZIP je odeesácký tunel, ale všechny vlády jej udržují včetně socanských! Kocourkov! Rozkrádání našich peněz na naše zdraví našimi politiky je hyenismus! Hlavně, že mají na financování svých stran. Na lékařích a na pacientech jim nezáleží? Kocourkov!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné