Dohoda je stále v nedohlednu

Spory mezi odboráři a vedením nemocnice v Uherském Hradišti pokračují. „Obě strany zatím opravdu nenašly společnou řeč. Problém je v penězích,“ připustil mluvčí uherskohradišťské nemocnice Vlastimil Langer. Další kolo jednání se uskuteční 9. března…

V nemocnici pokračuje spor o kolektivní smlouvu

Spory mezi odboráři a vedením nemocnice v Uherském Hradišti pokračují. „Obě strany zatím opravdu nenašly společnou řeč. Problém je v penězích,“ připustil mluvčí uherskohradišťské nemocnice Vlastimil Langer.

Ředitel nemocnice Antonín Karásek už dříve odmítl situaci až do podpisu nové smlouvy komentovat. „Není možné řešit kolektivní smlouvu po částech,“ prohlásil šéf nemocničních odborů Vladimír Čech.

Další kolo jednání se uskuteční 9. března.

Minimálně část lékařů ale nebojuje jen o novou podobu kolektivní smlouvy, spory s ředitelem Karáskem mají složitější podstatu. Vypukly, když ředitel po svém nástupu začal prosazovat zásadní změny v nemocničním areálu a od lékařů i personálu požadoval vyšší výkonnost.

Odboráři v reakci zorganizovali antianketu, ve které se personál nelichotivě vyjádřil na adresu ředitele. Zástupci odborů tvrdí, že ředitelem prosazované změny se negativně projevují na chodu nemocnice.

Situaci ve zdravotnickém zařízení stále více komentují i politici. Při návštěvách Uherského Hradiště se o ní zmínili také lídři sociálních a občanských demokratů ve Zlínském kraji, totiž Zdeněk Škromach a Petr Nečas. Konkrétně ministr Škromach není přesvědčen o tom, že převod nemocnic na akciové společnosti ve Zlínském kraji byl správným krokem. „Privatizaci nemocnic jsem nikdy v minulosti nepodporoval, jsem pro vytvoření sítě neziskových nemocnic,“ řekl Škromach.

Opírá se přitom o právní výklad, který má k dispozici ministerstvo zdravotnictví. A podle tohoto výkladu nebyl převod krajských nemocnic zcela právně v pořádku. „To je absurdní. Změny posvětili krajští zastupitelé. Přece nechce pan ministr tvrdit, že jsou nesvéprávní a nevědí, co dělají,“ reagoval lídr občanských demokratů v kraji Petr Nečas.

Marek Tvrdoň, Právo

Ohodnoťte tento článek!