Přejít na obsah

Dohoda na dosah? Heger zřejmě nabídne lékařům dvě miliardy

zpět
28.1.2011
Leoš Heger
zvětšitLeoš HegerZdroj: MZ ČR

Leoš Heger | Zdroj: MZ ČR

 

Několikaměsíční krize českého zdravotnictví by mohla být brzy ukončena. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) zřejmě lékařům nakonec ustoupí. Tedy alespoň částečně: chce jim nabídnout dvě miliardy.

Schůzka se šéfem Lékařského odborového klubu Martinem Engelem se uskuteční dnes odpoledne. A ministr na ni jde po dohodě s vládními špičkami s jasným návrhem. Podle informací serveru iDnes.cz by mu měl nabídnout 2 miliardy korun.

Což sice není vše, co lékaři požadovali, ale na dohodu by to pravděpodobně stačilo. Hlavní bod návrhu spočívá v tom, že z rezervních fondů pojišťoven by měly jít od 1. dubna na platy lékařů dvě miliardy korun navíc. I za cenu toho, že se některé pojišťovny dostanou do minusu.

Za tento ústupek bude chtít Heger po lékařích, aby podpořili rušení zhruba deseti tisíc akutních lůžek a možná i některých nemocnic. Na tom se ostatně ministr s pojišťovnami již shodl.

Podle DNES bude rušení předcházet analýza, kterou do konce června předloží skupina expertů. Ale už teď je jasné, že ministerstvo chce zrušit zhruba 10 až 15 procent všech akutních lůžek, kterých je asi 54 tisíc. A to už od 1. ledna příštího roku.

Rušením lůžek se ušetří miliardy

Pojišťovny, které by se letos zadlužily, by rozpočet vyrovnaly příští rok právě úsporami na zrušených lůžkách. „Pokud mají pojišťovny letos fungovat na dluh, musí být jasné, že se situace změní už od roku 2012,“ řekl uvedl šéf správní rady VZP Marek Šnajdr (ODS).

Jak na nabídku odbory zareagují, sice zatím není jasné, ale prostor pro dohodu by se tím značně otevřel. Například prezident České lékařské komory Milan Kubek nabídku označil za férovou.

Odbory se zatím zdráhají

Odbory zatím do médií tvrdí, že neustoupí, dokud jejich požadavkům nebude vyhověno úplně. I když jedním dechem dodávají, že by takový návrh projednaly.

„Ještě uvidíme, co přesně nabídnou a jestli to budeme akceptovat. Nabídku projednáme 1. února na jednání Lékařského odborového klubu a teprve potom zaujmeme nějaké stanovisko. Samozřejmě bych uvítal, kdyby ministr splnil naše požadavky úplně. Ale necháme se překvapit,“ uvedl pro DNES Miloš Voleman z předsednictva Lékařského odborového klubu.

Podobně se vyjádřil i sám šéf LOK Martin Engel. „Záleželo by na tom, jaké by byly garance, že ty peníze opravdu budou, a kolik by to znamenalo v přepočtu pro konkrétního doktora v nemocnici,“ nastínil Engel.


Komentovat článek: Dohoda na dosah? Heger zřejmě nabídne lékařům…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Dohoda na dosah? Heger zřejmě nabídne lékařům…

Komentáře

dalších 60 komentářů
lékař ad 98  | 29. 01. 2011 08:29

Ano, potvrzuji odstranění i mého příspěvku a zablokování diskuze k článku Hartman. Bojí se více, než jsem si myslel. Inkontinentní pomůcky - miliardy ze zdravotního pojištění, když uživatelé pobírají až 11 tis měsíčně příspěvek na stupeň závislosti.Firmy Jsou schopni zaplatit nějakou geriatrickou autoritu, aby nám všem řádně vysvětlila nutnost hrazení těchto pomůcek. Nabízí se slůvko TUNEL. Paradox: Špatně zaplacený lékař předepisuje nadstandartní luxusní pleny pro svého pacienta! Lze ušetřit miliardy a nic se nestane!!!!!

Kony Smutný  | 29. 01. 2011 01:37

Ale v poho:cca 90ma kap.a 50 na provoz a monate.Gottwaldovi můj hlas.

Kony Rušení lůžek  | 29. 01. 2011 01:22

"Rušení nemocnic je úžasná a nebývalá příležitost pro soukromý sektor..."no já bych se vysral na katalyzátory v autech.Je to drahý.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné