Přejít na obsah

Dohodnuto: Ve zdravotnictví proběhne největší reforma za 20 let

zpět
29.6.2010
ruce, dohoda, smlouva
zvětšitruce, dohoda, smlouvaZdroj: www.homesteadfarmsshop.co.uk

ruce, dohoda, smlouva | Zdroj: www.homesteadfarmsshop.co.uk

 

Lidé budou mít už brzy možnost požádat lékaře o lepší kyčelní kloub, kvalitnější oční čočku, lehčí sádru nebo zubní plombu - a platit za nadstandard méně než dnes. ODS, TOP 09 a Věci veřejné se totiž včera pozdě večer dohodly na největší reformě zdravotnictví od začátku 90 let.

Ta stanoví nová pravidla, podle kterých budou zdravotní pojišťovny přispívat na lepší zdravotní péči.

"Bezbolestná" spoluúčast

Oproti dnešku to bude velký obrat. Pokud chce totiž dnes pacient lepší kloub nebo oční čočku, musí si je zaplatit úplně celé ze svého. Až koalice, která má ve sněmovně pohodlnou většinu 118 hlasů, prosadí svůj plán, tak si budou moci lidé zaplatit jen rozdíl mezi lepším kloubem a tím nejlevnějším, který dnes platí pojišťovna celý. Na nadstandardní péči tak budou nově doplácet zdravotní pojišťovny, a bude si ji tak moci dovolit mnohem víc lidí než dnes.

„Dohodli jsme se na definici nároku placeného ze zdravotního pojištění. Pokud se pacient rozhodne zvolit si dražší variantu, tak bude platit jako spoluúčast jen rozdíl mezi touto variantou a cenou, kterou hradí zdravotní pojišťovna,“ řekl HN poslanec a zdravotnický vyjednávač ODS Marek Šnajdr.

Do zdravotnictví by se díky tomu mělo dostat od lidí víc soukromých peněz. Na rozdíl od zavedení poplatků totiž dostanou lidé za své peníze něco navíc.

Julínek revival

Možnost připlatit si rozdíl mezi „standardem“ a „nadstandardem“ přitom byla jednou z nejzásadnějších věcí, kterou se nepovedlo před dvěma lety prosadit tehdejšímu ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi. Velká část Julínkovy reformy tak dostává díky koalici druhou šanci.

Koaliční strany totiž chystají i další velké změny, se kterými počítal už Julínek. Lidé budou mít garantováno, že do určitého počtu kilometrů a do určitého času jim bude muset zdravotní pojišťovna najít praktického lékaře nebo specialistu.

Pokud pojišťovna pacientovi lékaře do několika týdnů a do určitého počtu kilometrů nesežene, došlápne si na ni ministerstvo zdravotnictví. To by mělo nově pojišťovny na nedodržování zákona upozorňovat a v krajním případě jim bude moci i odebrat licenci.

Koaliční strany také chtějí lidi motivovat, aby se opravdu začali starat o své zdraví. Každý, kdo by pravidelně chodil na preventivní prohlídky k praktickému lékaři, zubaři nebo třeba na pravidelná preventivní vyšetření rakoviny, by mohl dostat od pojišťoven speciální bonusy - buď poukázky na jinak nehrazenou zdravotní péči, nebo přímo peníze na nově zřízené zdravotní účty.

Pojišťovnám se prý možnost „platit“ lidem za to, že chodí na prohlídky, bohatě vyplatí. „Určitě bychom toho využili. Účast na pravidelných prohlídkách šetří zdraví lidí i naše peníze,“ řekl HN šéf pojišťovny Metal Aliance Vladimír Kothera.

Nová koaliční dohoda - na rozdíl od Julínkovy reformy - už nepočítá s privatizací zdravotních pojišťoven ani s převodem fakultních nemocnic na akciové společnosti.

Poplatky: zvýšit nebo zrušit?

Jediným sporným bodem, na kterém se včera pozdě večer vyjednávači nedohodli, zůstávají poplatky ve zdravotnictví. Věci veřejné totiž sice chtěly zrušit poplatek za položku na receptu, jenže ODS a TOP 09 byly proti. „Kvůli zrušení poplatku za položku na receptu by ze zdravotnictví vypadly tři miliardy korun. A my jsme se nebyli schopni dohodnout, jak tento výpadek nahradit,“ vysvětluje Marek Šnajdr z ODS.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.


Klíčová slova

Autoři

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Související články

28.6. Reforma - včera bylo pozdě Reforma - včera bylo pozdě
16 příspěvků
25.6. Experti: Poplatky u lékaře na 50 korun Experti: Poplatky u lékaře na 50 korun
19 příspěvků
4.6. Lékaři pro reformu: Nepropásněte tuto šanci, není reforma jako reforma Lékaři pro reformu: Nepropásněte tuto šanci, není reforma jako reforma
87 příspěvků
14.12. Bude hůř, myslí si manažeři Bude hůř, myslí si manažeři
5 příspěvků

Komentovat článek: Dohodnuto: Ve zdravotnictví proběhne největší…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Dohodnuto: Ve zdravotnictví proběhne největší…

Komentáře

dalších 27 komentářů
reader Ad Orwell na třetí  | 2. 07. 2010 16:49

ZP může nutit pouze závazná individuální smlouva s občanem. Plnění/neplnění smlouvy může být předmětem soudníhopřezkumu.

Jiří Wicherek Dokonala snuska blabolu  | 30. 06. 2010 22:20

"Lidé budou mít už brzy možnost požádat lékaře o lepší kyčelní kloub, kvalitnější oční čočku, lehčí sádru nebo zubní plombu - a platit za nadstandard méně než dnes..." Lide uz dnes prece maji možnost požádat lékaře o lepší kyčelní kloub, kvalitnější oční čočku, lehčí sádru nebo zubní plombu... Za jaky nadstandard budou platit lide mene, nez dnes? Za ten samostatny pokoj s TV a telefonem? To, ze bude levnejsi? No, nevim.... "Pokud chce totiž dnes pacient lepší kloub nebo oční čočku, musí si je zaplatit úplně celé ze svého." No, pokud vim, nikdo dosud nestanovil, co je to "lepší kloub nebo oční čočka", nadto si nic takoveho dnes nikdo zaplatit legalne nemuze - viz tzv. § Fischerove. "Na nadstandardní péči tak budou nově doplácet zdravotní pojišťovny, a bude si ji tak moci dovolit mnohem víc lidí než dnes." - bez komentare. "Lidé budou mít garantováno, že do určitého počtu kilometrů a do určitého času jim bude muset zdravotní pojišťovna najít praktického lékaře nebo specialistu." Pominu-li otazku, kde chteji ty tzv. zdravotni poj. ty prakticke lekare a specialisty sehnat, jsem docela zvedav, jak se mezi sebou budou ty tzv. ZP dohadovat o lekare "sehnaneho prave pro toho konkretniho pacienta" te ktere konkretni pojistovny, jestli se budou tzv. ZP "predhanet" v nabidkach PL a AS o zajisteni pece prave pro jejich pojistence. "Každý, kdo by pravidelně chodil na preventivní prohlídky k praktickému lékaři, zubaři nebo třeba na pravidelná preventivní vyšetření rakoviny, by mohl dostat od pojišťoven speciální bonusy - buď poukázky na jinak nehrazenou zdravotní péči, nebo přímo peníze na nově zřízené zdravotní účty." No, to mne zajima, kde na to chteji tzv. ZP vzit, kdyz momentalne nemaji ani na realnou cenu stavajiciho objemu a kvality poskytovane pece a zdravotnici jsou nuceni dotovat poskytovanou peci svymi nizkymi prijmy. Jak nam vysvětlil Marek Šnajdr z ODS: „Kvůli zrušení poplatku za položku na receptu by ze zdravotnictví vypadly tři miliardy korun...“ tzn. ze prinos zbylych poplatku - za navstevu lekaru v ordinacich, za hospitalizaci, za vyuziti LSPP... cini, pri ohlasovanem celkovem prinosu poplatku ve vysi 5ti mld., pouze 2 mld. No, to uz na tech udavanych 220 mld, ktere stoji nase zdravotnictvi rocne, neni az tak velka suma. A vezme-li se pomer cena-vykon, grippeny staly a jeste budou stat mnohem, mnohem vice. No, jde predevsim o stanoveni priorit....

Sydney Hall Jestli to skutečně bude pravda,  | 29. 06. 2010 20:41

To Joe: Mě to taky připadá trošku nadnesené, myslím že pravicové strany nám ten kapitalismus budou dávkovat jen s velkou opatrností. To se už ví dávno, že zrušení § Fischerové by bylo totéž, jako zrušení vedoucí úlohy KSČ před dvaceti lety. Nicméně jestli k tomu dojde, bude to opravdu bomba.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné