Přejít na obsah

Dojednáno: Za pronájem nemocnice kraj získá 60 milionů

zpět
29.11.2010
ruce, dohoda, smlouva
zvětšitruce, dohoda, smlouvaZdroj: www.homesteadfarmsshop.co.uk

ruce, dohoda, smlouva | Zdroj: www.homesteadfarmsshop.co.uk

 

Dlouhé a náročné jednání je u konce a na stole leží finální smlouva. Společnost Nemos, která si Nemocnici Sokolov pronajme na dvacet let, zaplatí na nájmu kraji maximálně 60 milionů korun a dalších 30 milionů musí investovat.

Na společnost Nemos Sokolov nyní karlovarští hledí s nadějí. Má to být právě ona, kdo zachrání místní sokolovskou nemocnici. Po delším jednání krajská vláda ČSSD a KSČM schválila smlouvu na dvacetiletý pronájem špitálu.

Za Nemosem Sokolov stojí podnikatelé, kteří léta úspěšně vedou soukromou nemocnici v Ostrově. Nemos převezme nemocnici od 1. ledna. Během dvaceti let zaplatí na nájmu kraji maximálně 60 milionů korun a dalších nejméně 30 milionů musí investovat do opravy budov a nových přístrojů.

Částka za pronájem nemocnice se může ještě do poloviny prosince poupravit o deset procent buď směrem nahoru nebo dolů. Rozhodne znalecký posudek, jenž bude předložen. Investice však bude daleko vyšší, jednatel Nemosu David Soukup mluví o 400 milionech v příštích čtyřech letech.

Za zády má silného partnera – těžařskou firmu Sokolovská uhelná. Počítá se i s dotacemi a s tím, že nemocnice pod novým vedením začne vydělávat. „Dává nám prostor, abychom mohli nemocnici vést podle našich představ a posunout ji kupředu. I my jsme však museli ustoupit a přistoupit na některé kompromisy,“ reagoval pro DNES Soukup.

Kraj si nevěděl rady

Radní se k pronájmu zařízení rozhodli poté, co krajské zdravotnictví dlouhodobě procházelo opakovanými krizemi. Nedostatek lékařů, nestabilní týmy a téměř žádná perspektiva. Kraj si nevěděl rady a proto nemocnici nabídl. Pronájem ale vyvolal rozepře v krajské vládě.

Sociální demokraté byli pro, komunisté měli výhrady. Náměstek hejtmana Jaroslav Borka (KSČM)míní, že nájemní smlouva je nevyvážená a výhodnější pro Nemos než pro kraj. Borka považuje závazek firmy investovat 30 milionů korun za příliš nízký.

Vadí mu, že Nemos je malá firma se základním jměním 200 tisíc korun. A že ve smlouvě se objevuje odstavec, podle kterého kraj nesmí sokolovskou nemocnici diskriminovat v investiční a dotační oblasti. Tedy že by jí měl pomáhat jako té chebské a karlovarské.

Soukup: pacienti změny již brzo uvidí

Přípravy na převzetí již začaly. Nové vedení nemocnice již postavilo vrcholový management, připravilo strategii, akční kroky, priority, zahájilo komunikaci se zaměstnanci. „Děláme už provozní porady nového vedení a chystáme první investice ve spolupráci se Sokolovskou uhelnou. Začneme nákupem magnetické rezonance, na níž chceme podepsat smlouvu na přelomu roku a dovézt ji pak během dalších dvou měsíců,“ dodal pro DNES Soukup.

Nemos Plus, která si nemocnici pronajme, provozuje soukromou nemocnici v Ostrově na Karlovarsku. Jejím partnerem při provozování nemocnice v Sokolově bude podle předběžné dohody Sokolovská uhelná. Vlastníky Nemosu Plus jsou firma Birdon a známý fyzioterapeut Pavel Kolář.

Krajskou nemocnici tvoří ještě nemocnice v Karlových varech a Chebu. Tady se prozatím o pronájmu nejedná.


Klíčová slova

Autoři

(msvo), www.Zdravi.Euro.cz

Související články

27.9. Schválili harmonogram příprav pronájmu sokolovské nemocnice Schválili harmonogram příprav pronájmu sokolovské nemocnice
0 příspěvků

Komentovat článek: Dojednáno: Za pronájem nemocnice kraj získá 60…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Dojednáno: Za pronájem nemocnice kraj získá 60…

Komentáře

dalších 19 komentářů
znalý stavu Nic není horšího  | 30. 11. 2010 20:42

Nic není horšího pro Cheb a Karlovy Vary, než štika mezi nimi, která si umí vybrat lukrativní péči.Tak teď můžou varští předvést, jak dovedou být silní a poskytovat krajskou úroveň zdravotnictví,na kterou si léta hráli.Kam vlastně půjdou ti drazí a nevýděleční pacienti?To bude pěkný masakr.

Baalamut pohled z karlovarska.  | 30. 11. 2010 13:30

p.s: co je na tomto pronájmu/privatizaci typicky české je skutečnost, že je dělá rudo-oranžová koalice, která krajské volby vyhrála mmj. na negaci 30 ti korunových poplatků a na alarmismu proti privatizaci....podobně jako blůahé paměti sociálně demokratický premiér Zeman privatizoval banky poté, co strašil, že to chce udělat Klaus...žijeme v ideově rozklížené době...

Baalamut pohled z karlovarska.  | 30. 11. 2010 13:27

štěpánekzprivatizoval sokolovskou uhelnou a povedlo se. ve věci ostrovské nemocnice doporučuji osobní návštěvu. sám jsem v ostrově kdysi pracoval a můžu posoudit změnu k lepšímu. výraznou.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné