Dokončení sloučení nemocnic v kraji prošlo

Sedmadvaceti hlasy z celkových třiačtyřiceti přítomných podpořili po asi hodinové diskusi ve čtvrtek dopoledne krajští zastupitelé pokračování fúze tří nemocnic v Karlových Varech, Sokolově a Chebu do jedné akciové společnosti Krajská nemocnice…

Při hlasování v krajském zastupitelstvu byla pro ODS, KDU-ČSL, ale také čtyři ze sedmi zastupitelů koaliční ČSSD

Sedmadvaceti hlasy z celkových třiačtyřiceti přítomných podpořili po asi hodinové diskusi ve čtvrtek dopoledne krajští zastupitelé pokračování fúze tří nemocnic v Karlových Varech, Sokolově a Chebu do jedné akciové společnosti Krajská nemocnice.

Fúzi podpořili oba dva zástupci v kraji opoziční KDU-ČSL, všech 21 zastupitelů za ODS a také čtyři sociální demokraté. Ze sedmi zastupitelů ČSSD se hlasování zdrželi zbylí tři, kteří považují podporu fúze nemocnic svých stranických kolegů za postoj v rozporu s programem v tuto chvíli největší vládní strany.

Hybner chce konec koalice s ODS

„Je to v rozporu s programem ČSSD a to budu tvrdit i na krajské konferenci v sobotu 18. března příští týden, kde má být hostem i premiér Jiří Paroubek,“ uvedl krajský zastupitel, člen republikového předsednictva soc. dem. a náměstek karlovarského primátora Tomáš Hybner, který na stejné konferenci bude žádat ukončení koaliční spolupráce s ODS. „Není možné nerespektovat materiál, který připravuje ve vládě soc. dem. ministr zdravotnictví, v kraji, kde je ČSSD v koalici,“ dodal.

Podle Hybnera se na jednání krajské konference otevře také otázka důsledků pro krajské zastupitele soc. dem., kteří pokračování fúze podpořili. „Žádných důsledků za své hlasování se neobávám,“ odmítl náměstek hejtmana Petr Horký (ČSSD), podle kterého soc. dem. v koalici zabránila vložení majetku nemocnic do akciovky. „Také se nesnižuje dostupnost lékařské péče, a tak se tímto hlasováním nezpronevěřuji programu ČSSD,“ uvedl Horký.

Fúzi nemocnic za soc. dem. podpořili dále náměstek hejtmana Jiří Behenský, šéf zdravotního výboru kraje a zastupitel Václav Hanzl z Ostrova, jehož okresní vedení strany na Karlovarsku přijalo usnesení o zastavení fúze nemocnic, a Václav Veselý ze Sokolova. Hlasování se zdrželi kromě Hybnera lídr soc. dem. do parlamentních služeb Jaroslav Fiala a místostarosta Chebu Pavel Vanoušek.

Na jednání krajského zastupitelstva byli včera proti fúzi také opoziční komunisté a Evropští demokraté. Proti fúzi se ještě před jednáním krajského zastupitelstva postavili lékaři chebské a karlovarské nemocnice a také zastupitelstva ve stejných městech. Usnesením chebského zastupitelstva vysvětloval své zdržení se v hlasování Vanoušek.

Stejným metrem se ale neřídil starosta Chebu a krajský zastupitel za ODS Jan Svoboda. „V městském zastupitelstvu jsem byl proti zastavení fúze,“ uvedl Svoboda.

Krajský radní Jiří Mutinský (ODS) přítomné v průběhu diskuse informoval, že Senát zákon o neziskových organizacích, kam by měly být převedeny vyjmenované nemocnice, vrátil zpět Sněmovně.

„Není to pravda,“ odmítl telefonicky pro Právo senátor a krajský opoziční zastupitel Jan Horník (nez. za ED), který se krajského jednání nezúčastnil kvůli povinnostem v Senátu. „Radní Mutinský očividně mystifikoval zastupitele. Senát bude o zákonu teprve jednat,“ komentoval Horník.

Pokračování procesu spojování nemocnic obhajoval před zastupiteli především hejtman Josef Pavel (ODS), který několikrát zopakoval, že se nejedná o převod nemocnic na obchodní společnosti. „O tom bylo rozhodnuto již dříve. Nepleťme proto hrušky s jablky, říkám to snad dost polopaticky, jako v mateřské školce,“ uvedl mj. Pavel, který nechtěl komentoval odmítavý postoj lékařů v chebské a karlovarské nemocnici.

„Myslím, že by lékaři měli dobře léčit a my se starat o materiálně technické zabezpečení nemocnic,“ uvedl Pavel, podle kterého je cílem fúze redukovat náklady na nezdravotnické části provozu nemocnic, například při nákupech nebo objednávání služeb.

Nová akciová společnost bude mít základní kapitál ve výši 22 miliónů korun, ačkoliv měl být po spojení chebské a sokolovské nemocnice o 10 miliónů vyšší. „Museli bychom měnit stanovy společnosti, takže jsme 10,9 miliónu korun ze základního jmění sokolovské nemocnice a 200 tisíc korun základního jmění chebské nemocnice přejde místo toho do ostatních kapitálových fondů,“ vysvětlil radní pro zdravotnictví Jiří Mutinský (ODS).

Podle něho nová akciová společnost, jejíž vznik odsouhlasili krajští zastupitelé už na podzim minulého roku, ponese název Krajská nemocnice Karlovy Vary. Tři zmíněná zdravotnická zařízení se mají definitivně spojit do akciové společnosti v polovině letošního roku.

Tajemno kolem výsledků

Výsledky důležitého hlasování jednotlivých krajských zastupitelů o pokračování fúze tří krajských nemocnic v jednu akciovou společnost nebylo ve čtvrtek možné z Krajského úřadu (KÚ) v Karlových Varech pro veřejnost získat.

„Zápis z jednání krajského zastupitelstva včetně způsobu hlasování jednotlivých zastupitelů musí být nejdříve ověřen,“ vysvětloval ředitel KÚ Roman Rokůsek. „Teprve pak bude zveřejněn na našich internetových stránkách,“ dodal Rokůsek, podle kterého bez ověření nemůže kraj podávat informace o jednotlivém hlasování poslanců.

Hejtman Josef Pavel (ODS) na dotaz, zda může Právo získat počítačový výpis o hlasování jednotlivých zastupitelů, uvedl, že to bude možné až po ověření. „Hlasování ale bylo možné vyčíst z toho, co jednotliví zastupitelé a politické kluby před hlasováním říkali. Nic nezatajujeme,“ komentoval Pavel s tím, že všechno má svůj administrativní proces.

„S ověřením zápisu nemá jmenovité hlasování nic společného. Považuji to ze strany krajského úřadu za úhybný manévr,“ komentoval opoziční zastupitel Jiří Růžička (ED). „Například v Karlových Varech se na plátno hned při hlasování promítá, kdo jak hlasuje a je to jasné,“ dodal Růžička.

Rudolf Voleman, Právo

Ohodnoťte tento článek!