Doktoři nechtějí pracovat 6 dní týdně

Titulní obrázek

Lékařští odboráři chystají na polovinu listopadu demonstraci proti ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi. Nelíbí se jim, že Julínek navrhuje zvýšit jejich základní pracovní dobu ze 40 na 48 hodin týdně. Tím by se jejich běžný pracovní týden zvýšil z pěti na šest dní…

Nespokojenost doktorů z nemocnic s případným zavedením „šestidenního“ pracovního týdne je tak velká, že dokonce začínají uvažovat i o stávce.

„Znáte někoho, komu by se líbilo obnovení pracovních sobot? Část přesčasů by se nám navíc přesunula do základní pracovní doby, čímž by nám klesly platy,“ zlobí se šéf lékařských odborů Martin Engel. Podle něj by měl Julínkův návrh negativní vliv i na pacienty. „V nemocnicích budou lékaři trávit ještě více času než dnes, a tím pádem budou ještě unavenější. A unavený lékař je pro pacienty velmi nebezpečný,“ říká Engel.

Odbory podporuje v jejich boji proti Julínkovu návrhu i lékařská komora. „Nelíbí se nám, že návrh obsahuje i to, že by o pracovní době zdravotníků mohla místo parlamentu rozhodovat vláda. To nemá u žádné jiné profese obdoby,“ říká prezident komory Milan Kubek.

Více v Hospodářských novinách

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!