Přejít na obsah

Doktoři uspěli, nyní jednají o koalici

zpět
22.10.2008

Mimořádného úspěchu dosáhlo v krajských volbách hnutí Doktoři za uzdravení společnosti. Podařilo se jim získat téměř deset procent voličů, ve čtvrtek budou jednat se sociálními demokraty o možném usednutí v koalici. „Očekávali jsme ale lepší výsledek,“ tvrdí pro Zdraví.Euro.cz jednička na kandidátce Berenika Podzemská...

Jste spokojeni s výsledky voleb?

Z politologického hlediska se zřejmě stalo něco velmi nevídaného. Není běžné, že občanské hnutí takto uspěje. Myslím si, že je to do budoucna precedentní, je vidět, že pokud se občané sjednotí a mají nějakou nosnou myšlenku, tak mohou počítat s podporou obyvatel. Co se týče samotného výsledku, tak je pravda, že jsme očekávali o něco lepší. Předpokládali jsme, že bychom mohli získat až osm křesel. Poté, co jsme se dozvěděli výsledky, jsme byli trošku zklamaní, nyní si ale uvědomujeme, že i čtyři mandáty jsou dobrý výsledek.

Jak vypadá vyjednávání o koalici?

Ve čtvrtek máme schůzku se sociálními demokraty, kam jsou pozvána všechna hnutí a strany, které uspěly. Neoficiálně jsme také hovořili s naším případným partnerem Alternativou. Ti zatím nejsou rozhodnuti, zda vstoupí do koalice s ČSSD, budou o tom ještě jednat. My jsme ochotni jít do koalice i s ČSSD, pokud nám přenechají zdravotnictví a budeme ho moci v kraji ovlivnit, máme totiž poměrně jasnou představu.

Jak se vy osobně díváte na snahu sociálních demokratů platit za občany poplatky v krajských nemocnicích?

Podle mě je to populistické gesto, není to koncepční řešení. Podle nás ani nepůjde zrealizovat, protože se nebude líbit antimonopolnímu úřadu. Mělo by se to rozhodnout na půdě parlamentu, myslíme si, že poplatky v této formě jsou špatně. Pokud by to ale měl být krok dočasný, dokud se to nerozhodne v poslanecké sněmovně, pak jsme ochotni to podpořit.

Jaký je hlavní důvod Vašeho úspěchu v Karlovarském kraji, myslíte, že je to dáno i problémy s Karlovarskou krajskou nemocnicí?

Určitě, my jsme se od lednové krize v nemocnici odrazili a zjistili jsme, že pokud nebudeme mít mandát, tak se s námi nikdo bavit nebude. Ačkoliv jsme upozorňovali na to, že je nemocnice rozkrádána, říkali nám, že šíříme paniku. A ačkoliv audit ukázal, že jsme měli pravdu, žádný z politiků nepřevzal osobní zodpovědnost, takže ačkoliv pan hejtman seděl v dozorčí radě a informace od nás měl, nic se nedělo. Podle nás nemocnice byla připravována k privatizaci. Trošku jsme jim to překazili, výsledky voleb jsou pro nás potěšující, to, že ODS takto v kraji propadla.

Doktoři za uzdravení společnosti kandidovali i v Jihočeském kraji. Jak se díváte na volební výsledek v tomto regionu?

Tam ty výsledky nebyly až tak dobré, obdrželi kolem jednoho a půl procenta. Hlavním důvodem je to, že hnutí zde vzniklo až na poslední chvíli. My jsme vznikli někdy v dubnu a oni až v červnu, červenci. Měli málo času na přípravu i omezené finance.

Jaká je budoucnost vašeho hnutí, chcete mít jen regionální rozsah, nebo přemýšlíte o celorepublikové působnosti?

Jak jsem již zmínila, naše hnutí existuje i na jižní Moravě a v Jihočeském kraji, jsme spolu v kontaktu a budeme se snažit, aby se hnutí rozšířilo po celé republice. Zejména pokud to osloví doktory. U nás došlo k zvláštnímu stavu, kdy se sjednotili lékaři, jak ambulantní specialisté, tak praktici s nemocničními doktory, což asi jinde v krajích bude problém, protože tam jsou proti sobě tyto skupiny dost ostře vysazené. Nám se ale podařilo všechny skupiny sjednotit, protože jsme šli do voleb za záchranu naší nemocnice. Za dva roky bychom ale rádi kandidovali v komunálních volbách, a pokud naše hnutí bude mít podporu a ohlas, tak nevidím důvod, proč bychom nemohli jít do parlamentních voleb.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Doktoři uspěli, nyní jednají o koalici

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Doktoři uspěli, nyní jednají o koalici

Komentáře

dalších 29 komentářů
DOKTOR DOKTOŘI JSOU PŘIPRAVENI  | 26. 10. 2008 13:16

převzít odpovědnost za vývoj a směr rozvoje krajského karlovarského zdravotnictví. Základním bodem je defuzace KKN ,obnovení samostatných ekonomik nemocnic K.Vary, Sokolov,Cheb a jejich převedení na neziskovou formu . Zastavení nesmyslných investic do nových předražených "centrálních příjmů" . Vytvoření koncepce krajského zdravotictví. Zahájení jednání o výstavbě nové krajské nemocnice "na zelené louce" . Zastavení neprůhledných a zmanipulovaných výběrových řízení na kraji.Internetové přenosy z jednání kraje.Veškeré možné dokumenty kraje zvěřejníme na webu. Nyní jen záleží na ČSSD,zda nezradí své voliče a občany našeho kraje tím,že se spojí s ODS pod vedeím hejtmana JUDr.Pavla , která připravovala cestu k plné privatizaci nemocnic a dopustila rozkrádání nemocnic,jak prokázal audit. Baloun Vít MUDr.,předseda hnutí Doktoři

Lemmy Kilmister prdlajs  | 24. 10. 2008 08:40

Nefandíte jim proto, že se postavili Vaší milované a nejspíše i domovské ODS. Ikdyby Doktoři , pokud získají možnost ovlivnit krajské zdravotnictví, někam na ty 4 roky odjeli nebo tam jen seděli s nohama na stole a hráli hry na PC, ale aktivně by nekradli, bude to lepší než za ODS. Kecy o programech jsou k ničemu, o program nikomu nejde, všichni ti provaření politikové-politrukové mají jediný ve skutečnosti program MOJE KAPSA, nehledě jestli socani nebo modré právo. Tak tu neteoretizujte o něčem, co ve skutečnosti vůbec není.

ilex Re:Kdopak?  | 23. 10. 2008 20:59

Doktoři si půjčili od jednoho z členů a splatí mu půjčku z peněz z mandátu.Měli levnou kontaktní kampaň(jezdili po kraji a měřili lidem tlak,udělali si celkem věrný obraz problému obcí v KK).

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné