Přejít na obsah

Doktorům ze záchranek vyhláška platy od března nezvýšila

zpět
19.3.2011
Záchranná služba
zvětšitZáchranná službaZdroj: Google image

Záchranná služba | Zdroj: Google image

 

Doktorům ze záchranek úhradová vyhláška platy od března nezvýšila. Upozornil na to dnes ředitel středočeské záchranky Martin Houdek.

Problém se týká všech zdravotnických záchranek. Navýšení jim stejně jako nemocnicím garantuje memorandum, které na závěr odborové akce Děkujeme, odcházíme podepsali ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a šéf lékařských odborů Martin Engel.

Ministerstvo navýšení pro záchranáře do vyhlášky nezapracovalo, ač v připomínkovém řízení na toto opomenutí pojišťovny upozorňovaly. ČTK dnes pojišťovny potvrdily, že nemohou zaplatit něco, co ve vyhlášce není.

Záchranáři se podle Houdka cítí podvedeni. Příští týden budou na ministerstvu zástupci záchranek hledat řešení. Záchranáři chtějí měsíčně navíc 5000 až 8000 korun, jako dostanou lékaři v nemocnicích.

„Vyhláška je napsaná, jak je napsaná, záchrance by příspěvek na zvýšení platů prý měli dát zřizovatelé, ti na to ale nemají,“ řekla ČTK mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně navýšení platů lékařů v záchranných službách nemůže být financováno stejně jako u nemocnic, tedy pouhým navýšením úhrad od pojišťoven. „Pojišťovny se na úhradách pro záchranky podílejí jen zhruba do dvou pětin a je na krajích, aby s pojišťovnami našly řešení,“ řekl Sršeň ČTK. Tři pětiny peněz mají záchranky z rozpočtu kraje, kterému posílá stát peníze z výběru daní.

„Co se nám zprvu zdálo být pouze chybou či opomenutím, ukazuje se jako záměr,“ poznamenal Houdek. Asociace ředitelů zdravotnických záchranných služeb na to upozornila ministerstvo, prý se jen dozvěděla, že finanční prostředky by měl zajistit zřizovatel.

Podle Houdka takové řešení popírá všechny sliby, navíc přichází v době, kdy stát poslal Středočeskému kraji na letošní rok o miliardu korun méně než v předchozích letech. Kraj musel snížit příspěvek i pro záchranku. „I proto je takovéto sdělení ministerstva možné považovat za podvod a výsměch všem záchranářům,“ shrnul.

„Současná ekonomická situace nepřipouští navyšovat platby nad rámec vyhlášky. Pokud bychom měli platit víc, musí to schválit správní rada, která zasedá 28. března,“ řekl ČTK mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod. Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček dodal, že podle platné úhradové vyhlášky není jak navýšení pro záchranky udělat.

„Lůžková zdravotnická zařízení mají do konce března nahlásit pojišťovnám počty lékařů. Ve vyhlášce je vzorec, my podle toho navýšíme zvláštní částkou zálohy, bude to deset záloh od března do konce roku,“ vysvětlil.

K možným dotacím od krajů řekl ČTK náměstek pražského primátora pro zdravotnictví Ivan Kabický, že Praha sice má určitou možnost pomoci své záchrance finančně, bylo by to ale nesystémové. „Kdybychom sami peníze dali, bylo by to nestandardní a neřešilo by to vlastní princip. Navýšení pro záchranáře má být ve vyhlášce,“ řekl.


Autoři

Naďa Myslivcová, ČTK

Komentovat článek: Doktorům ze záchranek vyhláška platy od března…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Doktorům ze záchranek vyhláška platy od března…

Komentáře

další 4 komentáře
Honza Kučera Houdek lže a krade  | 20. 03. 2011 09:19

Kdo Houdka zná delší dobu (znám ho ještě z fakulty), ví, co je to za parchanta. Kradl jako náměstek ředitele Bureše v kladenské nemocnici, pak na Bulovce, pak vlezl Rathovi do ampuly zadním vchodem a ten vyházel ze záchranky Zelenákovu partu (ne, že by to byla škoda) a vrznul tam kariéristu Houdka. A ten krade dál i zde (příklad za všechny - předražené defibrilátory od Puroklimy. Pravda, Rath to přezkoumal a prý to bylo OK...). Pak se Houdek nerozpakoval vrazit kudlu do zad nemocničním doktorům, když se snažili poukázat na bordel ve zdravotnictví. A teď lže se snaží lézt do řiti socanům (za které chtěl kandidovat do Senátu, ale ti ho poslali do hajzlu) tím, že bude kvičet, že vláda něco porušila. Je to lež, Houdku. Spíš bys měl vypovídat na policii.

Lukáš Jelínek O miliardu méně  | 19. 03. 2011 15:03

Stokrát opakovaná lež se stává pravdou. A lež o nižších příjmech StČ kraje patří přesně do této kategorie. Kraj má naopak oproti loňsku vyšší příjmy, a to jak globálně, tak i po vyloučení účelově vázaných příjmů. Že má kraj naplánován téměř miliardový schodek je něco jiného a s tímto to vůbec nesouvisí.

98 Memorandum  | 19. 03. 2011 11:08

není smlouva. Nyní se to Kubkovi a Engelovi ukáže v plné nahotě, co s tak velkou slávou a jako největší vítězství lékařů vlastně podepsali. Cár papíru popsaný nějakýma písmenkama. Kdo chce plní, kdo nechce neplní. Postih za neplnění stejně neexistuje.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné