Dopaden atentátník, který hrozil nemocnicím

Policie dopadla údajného atentátníka, který hrozil Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a postupně dalším nemocnicím teroristickým biochemickým útokem. Jedná se podle všeho o duševně nemocného muže…

„Není schopen dost dobře vnímat reálné dění ve svém okolí,“ řekl pražský policejní mluvčí Ladislav Bernášek s tím, že je podezřelý z trestného činu šíření poplašné zprávy.

„Během vyšetřování vyšlo najevo, že jeho hrozby nebyly reálné, nicméně policie i tak přijala zvýšená bezpečnostní opatření,“ podotkl Bernášek.

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) mezitím vyzvala dopisem krajské hejtmany, aby přijali preventivní opatření, jež by ochránila nemocnice před případným biochemickým útokem.

„Rozesílal nám e-maily v angličtině, ale jde o Čecha, který je dokonce i podepsaný. Zda je to skutečné jméno, či smyšlené, nemohu říct,“ řekl ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí doktor Pavel Horák.

„Ten člověk asi potřebuje pomoct. Může jít ale i o něco jiného. Udělali jsme opatření, která měla tuto hrozbu minimalizovat,“ dodal Horák. Podle něj panika, která by mohla vzniknout, by zřejmě mohla být horší než vlastní útok. „Ta by napáchala obrovské škody,“ dodal Horák.

Také ředitelka Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marie Alušíková potvrdila, že i jejich nemocnice přistoupila k preventivním opatřením.

„Ministryně nám sdělila, že atentátník rozesílá e-maily do nemocnic s tím, že postupně budou napadány nejen nemocnice na Karlově náměstí, ale i další v republice. Vyzvala nás k zamezení případné úmyslné kontaminace prostředků užívaných pro léčení a v péči o pacienty. To jsme okamžitě učinili,“ řekla Alušíková.

Vinohradská nemocnice svolala včera v podvečer krizový štáb, zvýšila ostrahu areálu, všechna klinická pracoviště, stejně jako VFN, musí dávat pozor na výskyt podezřelých osob a zvýšenou pohotovost má i stravovací provoz a lékárna, kde by mohlo k napadení dojít.

Podle Ladislava Bernáška si atentátník ve svých dopisech o chystaném bioteroristickém útoku nekladl žádné podmínky. O výhrůžky se kromě policie zajímala i Bezpečnostní informační služba (BIS).

Mluvčí Jan Šubert k obsahu rozesílané zprávy řekl, že vyhrožuje kontaminací léků. BIS však podle něj nemá ze svých zpravodajských zdrojů informaci, že by v tomto případě hrozilo bezprostřední nebezpečí.

Právo

Ohodnoťte tento článek!