Dopis rozpoutal slovní válku tří nemocnic

podpis, pero, smlouva, dohoda

Lékaři z úrazové nemocnice obviňují obě fakultní nemocnice v Brně, že nechtějí řešit akutní případy mimo pracovní dobu. Vedení obou nemocnic nařčení odmítají.

Ambulance Úrazové nemocnice Brno je zahlcená pacienty. Fakultní nemocnice totiž posílají mimo pracovní dobu pryč pacienty bez vyšetření na pohotovosti. Ta teď spadá pod Úrazovou nemocnici. Odmítají i akutní případy. To tvrdí v otevřeném dopise lékaři z úrazovky.

„Areál Fakultní nemocnice Brno je navíc od června v noci a o víkendu zavřený. Vstup je možný jen přes vrátnici. Nelze, aby vrátný rozhodoval, který případ je akutní a který ne,“ řekl Deníku Rovnost jeden z autorů dopisu Martin Kelbl.

Na ambulanci úrazovky už podle něho přišly desítky pacientů, které na vrátnici fakultní nemocnice odmítli.
„Ošetřoval jsem člověka se zlomeným zápěstím.Uvstupu do Fakultní nemocnice Brno ho poslali na pohotovost. Je logické, že jsme ho pak ošetřovali u nás na ambulanci,“ řekl Kelbl. Vytíženost ambulance úrazovky podle něho o víkendech v červnu vzrostla o pětadvacet procent.

Vedení Fakultní nemocnice Brno nařčení odsuzuje. „Vážné případy neodmítáme. Ani pacienty, kteří přijdou po pracovní době s doporučením k vyšetření. Opatření mají snížit počet lidí, co přijdou v deset hodin večer s banálním problémem a zrovna měli čas jít k lékaři. Také drobná poranění jako říznutí odesíláme na pohotovost. Ta má základní lékařskou péči mimo pracovní dobu zajišťovat,“ uvedl ředitel fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Měsíčně podle něho v nemocnici ošetří po nocích a o víkendech až čtyři tisíce lidí. „Z toho až čtyřicet procent přijde bez jakéhokoliv doporučení. Nárůst počtu pacientů na ambulancích jsme navíc v červnu zaznamenali i my, “ doplnil Kraus.

Proti otevřenému dopisu se ohradila i Fakultní nemocnice u svaté Anny. Ta dokonce žádá veřejnou omluvu. „Není pravda, že ambulantně neošetřujeme pacienty bez předchozí prohlídky na pohotovosti. Čtyřiadvacet hodin denně u nás platí řízený objednávkový systém. Stanovuje, podle jakých priorit pacienty ošetříme,“ sdělil ředitel nemocnice Petr Koška.

Vedení se vyjádří

Koška řekl, že přednost mají lidé v hrožení života a lidé, kteří potřebují ošetření do hodiny. Následují řádně objednaní. „Kdykoliv ošetříme i ty, kteří přijdou bez objednání či doporučení. Budou ale muset čekat. Někdy i několik hodin,“ dodal Koška.

Otevřený dopis má na stole i vedení úrazovky. Lékaři jej totiž sepsali bez jeho vědomí. Jasné stanovisko k němu zaujme nejpozději příští týden. „Souhlasíme, že je neetické odmítat pacienty s akutnějšími poraněními kvůli tomu, že musí nejprve navštívit pohotovost. Na druhou stranu je v dopise několik nejasností,“ uvedl náměstek ředitele úrazové nemocnice Jan Filipinský. O víkendech v červenci se podle něho situace už uklidnila a počty pacientů ošetřených na ambulanci v úrazovce se blíží průměrným číslům.

Dopis rozpoutal slovní válku tří nemocnic
Ohodnoťte tento článek!