Přejít na obsah

Dopis z kraje vnímali vedoucí domovů seniorů rozličně

zpět
23.2.2009

Moravskoslezský kraj je zřizovatelem pěti zařízení pro seniory. Kdysi se nazývala domovy důchodců, dnes už jen domovy. A právě jejich vedoucí dostali podle informací Deníku text, v němž stálo, že domovy mohou nakupovat léky pro své uživatele v jediné krajské lékárně v okrese...

tedy bez poplatků.

Nakolik se jednalo jen o informaci, doporučení či něco jiného, se nepodařilo jednoznačně zjistit. Jisté je, že tato informace znervóznila například soukromé lékárníky v NovémJičíně. O tom, že samotní vedoucí domovů byli z textu přinejmenším rozpačití, svědčí jejich reakce.

Vzhledem k tomu, že z některých odpovědí byly cítit neurčité obavy, neuvedeme ani jedno konkrétní jméno. „Zatím nic takového není,“ znělo tvrzení z jednoho domova. V dalším zařízení již tak radikální zápor nezazněl, ale ani toho moc neřekli. “

To v žádném případě. Bližší informace by měl podat kraj,“ byla stručná odpověď. Zcela rozdílně na dotaz na výskyt textu doporučujícího nákup v krajské lékárně reagovali v dalším zařízení. „Doporučují nám to. Řešíme to, protože jsou to náklady na dojíždění. Není to nařízené, dá se říci. Je to doporučené. Ale máme doložit doklad, co jsme v této věci udělali,“ řekli mimo jiné.

„Pokyn byl neurčitý. Zvažovali jsme, co s tím dělat, a za dva dny přišel dotaz, jak jsme se s tím vypořádali. My ale máme nasmlouvané solidní podmínky s jednou lékárnou, takže se nám nevyplatí,“ bylo znění další odpovědi.

„Je to jen informace o možnostech nákupu léků. My na to ale nereflektujeme, protože by to bylo pro nás zatěžující. Uživatelé si mohou sami vybrat. Není psané, že by nám to nařídili, a je tam seznam lékáren, které to poskytují. Napsali ještě dotaz, jakým způsobem to děláme. Zatím ale nic nenakázali,“ odpověděli v pátém osloveném domově.

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Karel Konečný zpočátku o žádném dopise nevěděl. Po nějaké chvíli podal jisté vysvětlení.

„Snad tady proběhla určitá konzultace, zda je možno v našich nemocničních lékárnách vybírat léky na recept uživatelům domovů důchodců. Pokud to pro ně je výhodné, tak ať se to realizuje. Nebylo to vnímáno, že by to byl nějaký příkaz nebo něco takového,“ ubezpečoval Konečný a poznamenal, že v prvé řadě je třeba zohlednit lidi a jejich ekonomické možnosti v této záležitosti.

„Je to v individuální pozici. Že by vyšlo nějaké jednoznačné nařízení, to si není nikdo vědom,“ dodal Konečný.

Ivan Pavelek, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Dopis z kraje vnímali vedoucí domovů seniorů…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Dopis z kraje vnímali vedoucí domovů seniorů…

Komentáře

dalších 16 komentářů
A.Hladký mimo téma ...  | 24. 02. 2009 22:47

ale tři potěšující informace: „Ministr Jiří Pospíšil odvolal ústeckého krajského zástupce Jiřího Křivance a požaduje, aby se Adam Bašný vrátil do funkce šéfa libereckého krajského státního zastupitelství.“ *V Česku se najdou lidé, kteří se riskují a ozvou se, a taky lidé, kteří se jich zastanou. *V Česku je spousta lidí, kteří se snaží umlčet kritiku, ale po dnešku mají varování, že jim to nemusí projít. *V Česku máme aspoň dva slušné ministry

Apech Re:já to věděl,  | 24. 02. 2009 16:57

Vždycky dostáváme podle svých potřeb, Baa, i ty peníze. Akorát záleží na tom, kdo o těch potřebách právě rozhoduje. No, ve zdravotnictví to rozhodně nejsou lékaři.

Baalamut já to věděl,  | 24. 02. 2009 11:13

že se nemám do disputace pouštět...a to mám za to :-)) jasně, petře Bouzku, regulační poplatky skutečně regulují a skutečně přinášejí peníze do ordinace od klientů. Ale žijí mezi námi i ti, kterým peníze ( a svoboda) vadí a kteří žijí svůj Utopistický sen o konci peněz a světě, kde " každý dostane podle svých potřeb ".

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné