Doplatky na léky se liší i o stokoruny

Na výrazně rozdílné doplatky za stejné léky předepsané lékařem si stěžuje stále více pacientů. Jejich cena se totiž v různých lékárnách v Liberci může pohybovat řádově až v rozdílu několika desítek i stovek korun…

Liberec –

Své zkušenosti s diametrálně rozdílnými cenami má například Pavel Šubrt z Liberce. Lékař mu předepsal lék na vysoký tlak s názvem Locren, který si muž šel ihned vyzvednout přímo v lékárně, která patří liberecké nemocnici.

„Zaplatil jsem doplatek 221 korun. Potom jsem se ale dozvěděl, že ve dvou lékárnách ve městě za tento lék chtějí doplatek kolem sedmdesáti korun. Ihned jsem ho šel do nemocniční lékárny vrátit, abych si ho mohl vyzvednou jinde a levněji – za 65 korun v lékárně naproti muzeu,“ popsal svoji zkušenost Pavel Šubrt.

Na problém rozdílnosti doplatků na léky poukazuje Česká lékárnická komora v Praze už řadu let. Podle jejího prezidenta ceny léků určuje ministerstvo zdravotnictví spolu s výrobci, kteří prostřednictvím distributorů medikamenty lékárnám dodávají.

„Výrobci nahlásí cenu léků ministerstvu zdravotnictví a to ji buď akceptuje, nebo ne,“ uvedl Lubomír Chudoba. Problém vidí také v tom, že si někteří výrobci vyberou určitý počet lékáren, kterým léčiva dodávají za výrazně nižší ceny. Ostatním lékárnám ty samé léky dodávají mnohem dráž.

„Na náš podnět jednu z firem prověřoval antimonopolní úřad, nic ale nevyřešil. Firma si vybrala dvanáct lékáren v republice, a těm dodávala léky velmi levně. Ostatní lékárny bohužel musely na to doplácet,“ upozornil Lubomír Chudoba.

Prezident tak vyvrátil, že by si ceny léků určovaly samy lékárny. „Rozdíly mohou být, ale nepatrné. Záleží na tom, kolik personálu lékárna má a jestli se jedná o odborníky či pouze proškolené prodavače,“ podotkl s tím, že pokud si pacienti hradí zdravotní pojištění, měli by mít ve všech lékárnách pokud možno srovnatelné podmínky.

Podle vedoucí lékárny Krajské nemocnice Liberec (KNL) Marty Kolafové je cena léku Locren, na který pacienti skutečně doplácejí 221 korun, u nich výjimečná.

„Co se týká doplatků za léky, patříme k těm levnějším lékárnám. Snažíme se vyhovět pacientům, máme například levný doplatek u inzulínu. Bohužel Lokren svojí cenou vybočuje,“ uvedla Marta Kolafová.

Mezi lékárny, které drží ceny na spodní hranici a řadu let je prakticky nemění, patří lékarna U Raka v Moskevské ulici. Například na lék Locren doplácí pacienti kolem dvaceti korun.

„Držíme se standardní přirážky a snažíme se vyhledávat co nejvýhodnější dodavatele,“ řekla z lékárny U Raka Lucie Votočková.

Liberecký den

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

Barbora Staňková, provozovatelka lékárny

S názorem, že v mnohých lékárnách se liší ceny doplatků souhlasím, to je bohužel realita českého zdravotnictví. Je to dáno, jak už bylo uvedeno chováním farmaceutických firem, které si vybírají některé lékárny a ceny léků v nich dotují, ale také, což je asi případ léku Lokren, častými změnami v úhradové vyhlášce Ministerstva zdravotnictví. Úhrada léku Lokren se na přelomu tohoto roku výrazně snížila, lékárny, které mají staré zásoby, mají bohužel i vysoké doplatky. Myslím, že to vysvětluje i situaci popsanou v daném článku.

PharmDr. Martin Dočkal

Příspěvek je zavádějící. Léčivý přípravek se mj. jmenuje Lokren (nikoli

Locren) a jeho max. doplatek je aktuálně 18/65 Kč (28/98 tbl). Je potřeba pro objektivní informace uvádět, o jaké balení se jedná, takto vyvoláváte v lidech mylný dojem, že u stejného léčivého přípravku je doplatek takto zásadně odlišný, což není pravdou!

Ohodnoťte tento článek!