Dopravní zdravotní služby prý dostávají od pojišťoven málo peněz

Dopravní zdravotní služby dnes varovaly, že se kvůli nízkým platbám od zdravotních pojišťoven dostávají do finančních obtíží. Po loňském růstu cen pohonných hmot se jim sice pro letošek podařilo vyjednat vyšší úhrady za přepravu pacientů, víc peněz ale zatím nemají.

Zálohy jsou stejné jako loni, zvýšení doplatí pojišťovny v dubnu. Hrozí prý omezení přeprav pacientů a prodloužení čekací doby na přepravu.

Zadlužily se, teď jim nikdo neplatí

„Do konce roku 2012 většina zdravotních dopravních služeb pod příslibem finančního dorovnání zajišťovala provoz za cenu přečerpání kontokorentních účtů a úvěrů od finančních ústavů. Zadluženost těchto služeb je historicky nejdramatičtější,“ řekla ČTK Jaroslava Pavlíková z Asociace nestátních dopravních služeb ČR.

Dopravci chtějí na problém upozornit veřejnost, ve středu dopoledne pořádají protestní akci – před pražské sídlo Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) přijedou sanitky a přijdou pracovníci těchto služeb.

MZ zohlednilo ceny pohonných hmot

Pavlíková uvedla, že dopravní výkony jsou hrazeny od roku 2007 s cenou pohonným hmot 29,50 koruny za litr. Ministerstvo zdravotnictví cenu v seznamu zdravotních výkonů od 1. ledna 2013 zvýšilo na 34,90 koruny za litr.

Dopravci požadují přepočet záloh podle seznamu platného pro letošní rok, jinak jim prý hrozí insolvenční řízení, protože předběžné úhrady nepokryjí objektivně nutné náklady.

Mluvčí VZP Jiří Rod ČTK řekl, že zpracovávají kalkulace a vyjádření pro organizátory protestu, zveřejní je ve středu.

Ohodnoťte tento článek!