Přejít na obsah

Dost, řekl Heger a přestal jednat s lékaři

zpět
4.2.2011
značka, stop
zvětšitznačka, stopZdroj: www.driverstestingmi.com

značka, stop | Zdroj: www.driverstestingmi.com

 

Krize zdravotnictví trvá, jednání ministra zdravotnictví Leoše Hegera s lékařskými odboráři zkrachovala. Doktoři stupňují požadavky. Nestačí jim jen přidání peněz, chtějí zvýšit platové tarify.

O dvě miliardy korun se nechtějí dělit se sestrami. Naopak, nádavkem požadují 34 procent, tedy 680 milionů korun, aby zaměstnavatelé mohli uhradit sociální a zdravotní pojištění. To jim Heger neslíbil. Krach jednání znepokojil především hejtmany, vládě na dohodu s lékaři dávají čas do neděle.

Pokud ji neuzavřou, musí podle předsedy Asociace krajů, jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD), v příštím týdnu rozjet přípravu krizových opatření na období po 1. březnu. Situací se bude zabývat i Bezpečnostní rada státu, v úterý se její členové sejdou s hejtmany.

Heger považuje nabídku, kterou dal odborům, za solidní. Už letos v březnu by se mohly platy nejmladších lékařů zvýšit o pět tisíc a nejstarších o osm tisíc měsíčně. Napřesrok by měl průměrný plat lékaře dosáhnout 60 tisíc korun měsíčně.

„Je to velmi vstřícně podaná ruka lékařům a pistoli, kterou nám drží u hlavy a která neohrožuje jen nás, ale zejména naše pacienty, by měli lékaři právě kvůli velkorysosti nabídky stáhnout a vrátit se do práce,“ míní ministr.

Šéf lékařských odborů Martin Engel označil návrh za nepřijatelný: „Po týdnu jsme ztratili půl miliardy, kdybychom jednali ještě týden, tak z té nabídky nezbude vůbec nic,“ prohlásil. Krach dohody přičítá na vrub „temným silám v pozadí“, tedy politikům, zejména občanským demokratům Borisi Šťastnému a Marku Šnajdrovi.

Heger si nepřipadá obklopen démony, a jak dodal, je zcela svéprávný. Jednat hodlá už jen přímo s lékaři, nikoliv odboráři.

Poté, co jednání s lékařskými odbory zkrachovalo, napsal Heger dopis přímo odcházejícím lékařům. Dává jim v něm dvanáct slibů. Opakuje například letošní platovou nabídku a slibuje, že nemocnice dostanou letos více peněz.

„Přes zahájení kroků na reformě, úpravy systému vzdělávání lékařů, provedená protikorupční opatření a velkorysé návrhy ministerstva na navýšení mezd lékařů, odbory s dohodou nesouhlasily. Vyčerpal jsem tak veškeré možnosti řešení tohoto problému, ke kterým jsem měl od vlády mandát a které by náš systém zdravotnictví finančně unesl,“ napsal ministr. Jednání s lékařskými odbory a komorou považuje za uzavřená.

Lékařům opakuje, že sliby, které dal odborům a komoře při jednáních, chce plnit i dál. „Je to můj veřejný příslib a věřím, že bude impulzem alespoň pro některé lékaře, aby své výpovědi vzali zpět a vrátili se na svá pracoviště,“ uvedl v dopise. Ohrožení pacientů v některých oborech považuje za vysoké.


Komentovat článek: Dost, řekl Heger a přestal jednat s lékaři

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Dost, řekl Heger a přestal jednat s lékaři

Komentáře

další 2 komentáře
BOB Dost, řekl arogantně Heger!  | 6. 02. 2011 21:25

Chci, aby umírali lidé! Bohužel to nikdo z nás obyčejných neočekával, že až k tomu se politici sníží!

Magda Stop tunelům v pojišťovnách,  | 6. 02. 2011 10:21

Stop tunelům pane ministře.Žádní přísedíci ,jedna dvě zdr.pojišťovny,žádné procenta z balíku na provozy.To se to pak nehospodaří .Ať mají své vlastní peníze.Přísedíci nesmí čerpat ani korunu ze zdravotní poj.Včetně VÁS,Erár zdr.poj.je určený na léčení .Peníze vyplácet jen na léčbu!!! Ne !!!na neexistující zájezdy pro mrtvé duše,a další nesmysly-jako helmy a pod.To se to jako rozdává a přitom odlévají tunely mild.jinde, jen ne do léčení.Musí být hmotná zodpovědnost !!!To značí ručení svým majetkem nejméně 90% z nedbalosti , možnost zkonfiskovat i další os. majetek a katr.Vést ERÁR to musí být čest ,kvalifikace,odpovědnost.Ti co skončili už jim nedávejte trafiky.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné