Přejít na obsah

Dostane Klaus vakcínu rozkazem? Vzpírá se

zpět
1.2.2010
injekce, vakcína, očkování
zvětšitinjekce, vakcína, očkováníZdroj: signsofthelastdays.com

injekce, vakcína, očkování | Zdroj: signsofthelastdays.com

 

V Česku se schyluje k neobvyklému sporu. Vláda má dnes rozhodnout, zda nechá povinně očkovat 200 tisíc lidí, včetně ústavních špiček. Přitom prezident Václav Klaus to zásadně odmítá, protože nechce být "pokusným králíkem".

Stejně jako on i premiér Jan Fischer se očkovat nenechal. Klausův neformální zásah coby vrchního velitele ozbrojených sil v minulém týdnu už také „zařídil“, že armáda ustoupila od plánu očkovat povinně 16 tisíc vojáků. Bude se nyní spor opakovat, navíc v desetinásobném rozsahu?

Ministerstvo zdravotnictví se odvolává na to, že doporučení vládě schválila na návrhl hlavního hygienika a náměstka ministryně zdravotnictví Michaela Víta Bezpečnostní rada státu (BRS). Ministryně Dana Jurásková ale s povinným očkováním nesouhlasí a v pondělí pro to asi ruku nezvedne, řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

„Paní ministryně je od počátku pro to, aby to očkování bylo pouze dobrovolné,“ řekl Sršeň. Ze strany ministerstva podle něj nikdy nepadl návrh, aby byl kdokoliv očkován proti prasečí chřipce povinně.

Sršeň ČTK řekl, že nemá informace o tom, kdo to v pátek navrhl nebo proč takto rada rozhodla. V BRS zasedá vedle Juráskové premiér Fischer, ministři financí Eduard Janota, obrany Martin Barták, vnitra Martin Pecina, dopravy Gustav Slamečka, ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel a průmyslu Vladimír Tošovský.

Prezident předem řekl: očkovat se nenechám

Klaus už předem ohlásil, že se očkovat nenechá ani po rozhodnutí vlády. „Pokud mně vláda přikáže, že jsem osobou nezbytnou pro chod státu a měl bych být preventivně jako první nějakou ještě koňskou dávkou očkován, to by byla inovace,“ řekl ironicky po pátečním zasedání Bezpečnostní rady státu.

Podle prezidenta by kabinet neměl nikomu nic nařizovat, pokud si všech jeho 17 členů nenechá před zraky veřejnosti aplikovat vakcínu. Situaci kolem prasečí chřipky označil za bublinu podobnou zprávám o globálním oteplování.

I Fischer přiznal, že se nedal očkovat: „Spíš z toho důvodu, že jsem se nepovažoval za osobu nezbytnou pro chod státu, myslím, že tady jsou jiní.“

Ministryně Jurásková včera přes tyto spory oznámila, že vláda v pondělí rozhodne, zda nařídí povinné očkování 200 tisíc lidí důležitých pro chod státu.

Mělo by jít především o policisty, hasiče, zdravotníky a také členy BRS včetně prezidenta. „Původní propočty byly očkovat 95 tisíc zaměstnanců, podniků, ministerstev a dalších institucí důležitých pro chod státu a 137 tisíc zdravotnických pracovníků,“ uvedla včera Jurásková v České televizi.

Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath, který už dřív řekl, že celosvětovou sháňku po vakcíně vyvolaly farmaceutické firmy, uvedl, že k prasečí chřipce by se mělo přistupovat jako k běžné chřipce a že „hysterie“ není na místě. Výjimku podle něj tvoří jen těžce nemocní lidé.

Podle Ratha „ministerstvo zprivatizovalo systém řady vakcinací, dalo to podivné firmě, o které nevíme, komu patří, nic podobného nikdy nedělala“. Rath uvedl spekulace: „Komu to může patřit ze špiček ministerstva, a tato podezření se přelévají do plánu povinně očkovat 200 tisíc lidí. Je to něco neuvěřitelného.“

Jurásková na to nereagovala a sdělila, že kvůli negativní kampani se v celém světě nechává očkovat jen 30 procent těch, kteří by měli, a lidé těžce nemocní zbytečně umírají. Podle jejích slov je vakcína bezpečná.

Česko patří k nejkonzervativnějším zemím v nákupu vakcíny, dodala. Vláda objednala milión dávek, zatím je v ČR 250 tisíc a očkovat se nechalo 60 tisíc lidí. Vláda vyčlenila na vakcíny 200 miliónů korun. Vláda tedy v pondělí rozhodne, zda nařídí povinné očkování pro 200 tisíc lidí nebo ne, a stalo by se tak tehdy, když se epidemiologická situace zhorší. Zatím tomu tak ale není.

V Česku je podle údajů z minulého týdne 2340 laboratorně potvrzených nákaz pandemickým virem chřipky. Na 100 tisíc obyvatel je hlášeno 1016 případů, hranicí epidemie je 2000 případů. Česko nyní eviduje 83 případů úmrtí na prasečí chřipku.

Armáda v pátek pozastavila povinné očkování vojáků proti prasečí chřipce. V případě potřeby očkovací látku dostane 7990 vojáků místo plánovaných šestnácti tisíc.


Autoři

Právo

Související články

13.1. Expert: Za prasečí chřipkou podvod století Expert: Za prasečí chřipkou podvod století
11 příspěvků
29.10. Přednost budou mít chroničtí pacienti Přednost budou mít chroničtí pacienti
3 příspěvků

Komentovat článek: Dostane Klaus vakcínu rozkazem? Vzpírá se

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Dostane Klaus vakcínu rozkazem? Vzpírá se

Komentáře

dalších 17 komentářů
Jarka Je to jako s těmi poplatky  | 2. 02. 2010 00:17

Proti vůli občanům-ve vyspělé společnosti regulovat zdravotnictví poplatkem /navíc další nesmysly s darovacími sml.atd/je hrubé porušení práv všech občanů.Jsme vyspělá společnost,vzdělaná,vysoce solidární.S tím je třeba pracovat .Jen rozjezd privatizace bez pravidel hry,bez výhledů ...co se stane když se zisky z fondu ,statků pozemků ,českých ručiček republiky investují jinde než by měly-být doma-v Česku.Tady to měli ošetřit příkazem a § -zisky zpět investovat doma po 20let.Ale násilí k vůli fámě a špatného odhadu? Pan Klauz přeci ví ,že trh si "poradí".Jak vpravit injekci proti vůli občanů?A ještě je to zadarmo!Zaplatili ze společného.Je to velmi podezřelé,byť asi ten Jůlinkův poplatek při očkování zaplatí.Máme špatné plánování,ministři dělají -jak by milion a milardy byly stovky-či reg.poplateček.,které stojí stovky miliard.Za kachnu s chřipkou zažalovat zdroj fámy.Přece se vyspělé země nebudou ohrožovat svinskou chřipkou a těžit z fámy budou hochštapleři výrobci léčiv.Pan Klauz na něco přijde.Hlavně ,aby to nebylo,že daň za demokratickou svobodu.

lékař5 Zajimave pocty  | 1. 02. 2010 23:54

No, možná by opravdu nebylo od věci uchopit tento do luftu hozený politiky nedomyšlený argument a držet se ho jako ANANAS košile. Mohu odkázat na připravený jeden zákonů a to zákon o zdravotnické službě, kde alespoň záchranářům byly tyto prebendy za "ošupné" nepostradatelného státního zaměstnance (rozuměj vykonavatele státní zakázky) definovány (precedentem byl Vámi zmiňovaný "služební zákon"). Jinak s tou Komorou s Vámi souhlasím. Vás znám- taky se známe napůl :-) ze sjezdů i z výročních zpráv a vím, že se snažíte ze svojí pozice, seč můžete, proto ten odkaz na Komoru (tedy "velkou" ČLK). Bohužel, máte pravdu i v tom, že jako stav jsme nekonzistentní a v lokálních a partikulárních až sektářských zájmech neovlivnitelná skupina s nepředvídatelným chováním. Naše chyba.

Jiri Wicherek Zajimave pocty  | 1. 02. 2010 21:31

Podarilo se mi nejak "odpalit" ten muj prispevek pred dokoncenim, po uvedeni onoho odkazu na zakon o sluzebnim pomeru. Pripojenim zbytku Vaseho prispevku doslo k urcitemu zmateni, byt bych ten Vas prispevek podepsal tez:-)). Toz, ten zakon stoji za prostudovani a mohl by pro nas byt zdrojem inspirace. Obavam se vsak, ze znacna cast zdravotnicke, potazmo lekarska, verejnosti ten fakt "nepostradatelnosti" bude pojimat nadale jako dosud. Tzn. nejen z hlediska poslani, etiky..., ale najme z hlediska lhostejnosti proste, smireni se s osudem, udelem... Ze by, dle onoho zakona, vyžadovali odměňování za svoji práci a najmě i výhody s tímto nepostradatelným řemeslem spojené, stejně jako mají ti hasiči a policajti, tak to opravu neocekavam. Uz jen pouze doufam. Ja osobne jsem se v Komoře o legislativní prosazování napravy naseho postaveni alespon na uroven onech policistu a hasicu snazil dosti. Ne, ze by se mi dostalo nesouhlasu kolegu a kolegyn, ale ten souhlas nestaci. K prosazeni je prece jenom treba "trochu" vice. Nu a nezbyva, nez pripomenout, ze komora jsme, byt povinne, nejen ja a Vy, ale my vsichni lekari a lekarky. Dokud se nezmenime alespon trochu z profesni skupiny "pro ne" na skupinu "pro nas", tezko, opravdu tezko se neco zmeni.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné