Dotace na zaměstnávání postižených se zvýší na 12.000 korun

Státní příspěvek zaměstnavatelům na mzdy handicapovaných pracovníků se zvýší ze současných 8500 korun na 12.000 korun měsíčně. Důvodem je růst minimální mzdy od příštího roku.

Změnu přinese novela o zaměstnanosti, kterou včera podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Navýšení příspěvku, o které stála ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), má předejít snížení zaměstnanosti osob se zdravotním postižením. To by mohlo hrozit v souvislosti s valorizací základní měsíční sazby minimální mzdy od příštího roku.

Původně se měl příspěvek navýšit o tisícikorunu z nynějších 9500 korun měsíčně. Proti vyšší valorizaci se ve Sněmovně opakovaně stavěl ministr financí Ivan Pilný (ANO). Argumentoval tím, že to bude znamenat nárůst výdajů státního rozpočtu o půl miliardy korun a že návrh rozpočtu na příští rok na nic takového nepamatuje.

Novela také snižuje limit pro poskytování takzvaného náhradního plnění, kdy mohou úřady a firmy místo zaměstnání povinného podílu postižených pracovníků odebrat zboží od firem s více než polovinou zaměstnanců s handicapem. Limit klesne z 36násobku průměrné mzdy na 28násobek, tedy na 725.284 korun ročně.

Nová pravidla přinášejí rovněž zpřísnění, a to pro nemocné nezaměstnané, kteří budou muset dodržovat stejný režim jako pracovníci na nemocenské. Smět budou na vycházky v určitou dobu a úřadu práce budou také doručovat neschopenku.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!