Přejít na obsah

Dotace na zaměstnávání postižených se zvýší na 12.000 korun

zpět
13.9.2017
zvětšitZdroj: Pixabay

Zdroj: Pixabay

 

Státní příspěvek zaměstnavatelům na mzdy handicapovaných pracovníků se zvýší ze současných 8500 korun na 12.000 korun měsíčně. Důvodem je růst minimální mzdy od příštího roku.

Změnu přinese novela o zaměstnanosti, kterou včera podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Navýšení příspěvku, o které stála ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), má předejít snížení zaměstnanosti osob se zdravotním postižením. To by mohlo hrozit v souvislosti s valorizací základní měsíční sazby minimální mzdy od příštího roku.

Původně se měl příspěvek navýšit o tisícikorunu z nynějších 9500 korun měsíčně. Proti vyšší valorizaci se ve Sněmovně opakovaně stavěl ministr financí Ivan Pilný (ANO). Argumentoval tím, že to bude znamenat nárůst výdajů státního rozpočtu o půl miliardy korun a že návrh rozpočtu na příští rok na nic takového nepamatuje.

Novela také snižuje limit pro poskytování takzvaného náhradního plnění, kdy mohou úřady a firmy místo zaměstnání povinného podílu postižených pracovníků odebrat zboží od firem s více než polovinou zaměstnanců s handicapem. Limit klesne z 36násobku průměrné mzdy na 28násobek, tedy na 725.284 korun ročně.

Nová pravidla přinášejí rovněž zpřísnění, a to pro nemocné nezaměstnané, kteří budou muset dodržovat stejný režim jako pracovníci na nemocenské. Smět budou na vycházky v určitou dobu a úřadu práce budou také doručovat neschopenku.


Komentovat článek: Dotace na zaměstnávání postižených se zvýší na …

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné