Přejít na obsah

Doufáme, že se komunikace s ministerstvem zlepší

zpět
3.2.2009

Pardubický kraj chce i nadále bojovat za záchranu traumatologického a onkologického centra. S nemocnicí připravuje oponentní posudky, aby mohl vyvrátit kritiku, která se na tato pracoviště snesla. „S těmito posudky pak navštívíme paní ministryni a uvidíme, zda se komunikace s ministerstvem jejím příchodem zlepší,“ uvedla pro Zdraví.Euro.cz radní pardubického kraje pro zdravotnictví Markéta Tauberová...

V kraji koluje petice na podporu traumatologického a onkologického centra. Jak na tuto aktivitu nahlížíte?

Je to velice chvályhodné, každá aktivita, která by vedla k nápravě této složité situace je vítána.

Postaví se kraj na stranu nemocnice a pokusí se jí v záchraně center pomoci? Případně jakým způsobem?

Kraj jako 100% vlastník Pardubické krajské nemocnice a.s. a nemůže pouze nečinně přihlížet, jak neodůvodněná rozhodnutí ministerstva negativně poškozují naši největší nemocnici, která má za úkol poskytovat specializovanou péči pro občany celého kraje. Několikrát jsme žádali ministerstvo o výsledky auditů, na základě kterých bylo takto rozhodnuto. Nicméně nikdo nám zatím ani neodpověděl. Přesto připravujeme s nemocnicí oponentní posudky proto, abychom mohli vyvrátit všechny neodůvodněné kritiky našich pracovišť. S těmito posudky pak navštívíme paní ministryni a uvidíme zda se komunikace s ministerstvem zdravotnictví jejím příchodem zlepší.

Hodně se nyní hovoří také o krachu projektu PPP. Některé sociální demokraté projekt od samého počátku nepodporovali. Z jakých důvodů? Co se vám na projektu nelíbilo?

My jsme vždy podporovali formu PPP projektu, avšak trápila nás skutečnost, že prozatím neexistoval v ČR žádný jiný projekt ve zdravotnictví v tomto rozsahu, který by již byl uskutečněn a dokazoval by, že celý tento systém může ve zdravotnictví fungovat. Obávali jsme se o to, aby v případě neschopnosti splácet vysoké částky za investice, nedošlo k privatizaci PKN a.s.

Soukromé firmy z řad uchazečů ale nakonec od záměrů couvly. Kraj přitom do přípravy projektu vložil dvacet milionů korun. Lze říci, že šlo tedy o zbytečně vyhozené peníze?

Peníze do projektu investoval kraj i firmy, které se o partnerství ucházely. Avšak zasáhly vnější faktory tj. finanční krize, či současná rozhodnutí MZ ČR ohledně center, a ty zásadně negativně změnily podmínky pro PPP projekty ve zdravotnictví. Investovaných peněz nelze litovat, mnoho jsme se naučili a mnohé zjistili.

Pracujete na koncepci krajského zdravotnictví, můžete prozradit, co bude v této koncepci klíčové?

Kraj chce, aby existovala koncepce zdravotní péče v Pardubickém kraji. Harmonogram, náplň i vlastní postup bude projednáván tento týden radou Pardubického kraje. Chceme, aby zdravotnictví fungovalo jako vzájemně propojený a spolupracující systém jednotlivých subjektů, jejichž cílem bude lepší péče o naše pacienty. Tato koncepce by měla být schválena do konce roku zastupitelstvem, aby kraj měl skutečný mandát pro svou práci ve zdravotnictví. Na krajskou koncepci pak samozřejmě naváže materiál, který bude řešit situaci v Pardubické nemocnici.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Doufáme, že se komunikace s ministerstvem zlepší

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Doufáme, že se komunikace s ministerstvem zlepší

Komentáře

dalších 5 komentářů
holas Ad Bouzku  | 4. 02. 2009 14:28

V těch Dubnanech kromě vinárny-Chytil - musí být hrozná nuda.Já osobně nemám právě onu potřebu se zapojit do akcí které chcete Vy pořádat.

Lubomír Bláha Re:Re:Re:Zdravotnický vykořisťovatelský systém  | 4. 02. 2009 09:39

S tou marketingovou náhradou jste to trefil přesně..Byly a jsou tam zřejmě jiné zájmy.. Regulační poplatky by měly regulovat přístup do ZZ - pokud někoho pozve zdravotník na kontrolu, už pacient nic nereguluje, jen plní to co chce jeho lékař. Pak to je doplatek. Je otázka, zda to je správně (nevím, spíše ne, pokud samozřejmě pacient zachovává to co mu lékař "nařídil"..). Vadí mně, že babička dojíždějící několikrát týdně na převazy z 15 km vzdálené vesnice platí (někde jo, někde ne) pokaždé necelé euro za kontrolu a opilec, jež je dovezen RZP k ošetření neplatí nic.. Což takhle platba za diagnozu - samozřejmě ne třicet, ale podstatně víc, hotelové platby jistě, pokud si něco způsobím sám (opilci, feťáci, pacienti nedodržující doporučený režim atd atd..) také výraznější spoluúčast (to každý nechť řeší přes své připojištění u komerčních ZP). Poplatky zavedené bývalým ministrem byly to A bez následného B. A k tomu všemu nyní platby-neplatby v krajských zařízeních odlišně kraj od kraje - to se oranžovočerveným vskutku podařilo. Inu čím větší chaos tím víc se ztrácí přehled o skutečném stavu věcí. A o to přece jde.

Petr Bouzek Re:Re:Zdravotnický vykořisťovatelský systém  | 4. 02. 2009 09:07

Za opravu gramatické chyby děkuji. Přiznávám, že už si doopravdy někdy nejsem rodným jazykem jistý. V kompu to dilítnu a přepíšu, aby to na netu bylo kůl. :-) Nejsem proti spoluúčasti pacientů, ta je nutná (viz. můj článek v posledních zdravotnických novinách) Já jsem proti současnému systému regulačních poplatků, protože to je takový Julínkovský politický paskvil spoluúčasti, který je dobrý jen pro zdravotní pojišťovny, nikoliv pro zdravotnická zařízení. Je to slepá cesta. Jsem za poplatky na pohotovosti a to min. dvěstě korun a jsem za platbu za hotelové služby v nemocnici. Přistoupím i na regulační poplatek u specialisty, pokud pacient obejde praktického lékaře. Jiné regulační poplatky neuznávám. To co potřebujeme jsou doplatky, ne poplatky. Je smutné, kolik kolegů ty trapné regulační poplatky tak halasně podporuje, viz. kolega Jelínek. Mně připadají jak muslimští fundamentalisté vedení chomejním Julínkem, nyní tedy paní Filipi, což je jenom taková marketingová náhražka Julínka v sukni. Deformátoři Šnajdr, Hroboň a Hellerová zůstávají a to je hlavní. Stejně tu deformu nedělal Julínek, on ji jenom zašťiťoval.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné