Dovybavení nové klatovské nemocnice přijde až na 330 milionů korun

Až na 331 milionů korun by bez daně mělo přijít dovybavení nového monobloku klatovské nemocnice, který staví Plzeňský kraj. Novostavba nahradí současné nevyhovující nemocniční objekty. Kraj nyní zveřejnil veřejnou zakázku, která zahrnuje vybavení monobloku zdravotnickou technikou a materiálem, nábytkem, informačními technologiemi a v menší míře také dokončení stavebních prací.

Cena je orientační, kraj doufá v to, že ve výběrovém řízení se ji podaří výrazně stlačit, řekl dnes novinářům ředitel Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Jiří Fojtík.

Na stavbě nyní pokračuje první etapa, jež zahrnuje především stavební práce. Z celkového objemu 830 milionů je proinvestováno 670 milionů korun. V zakázce, jejíž výsledky a vítěze by chtěl mít kraj na začátku příštího roku, bude představovat většinu nákladů zdravotnický materiál a vybavení, celkem zhruba 217 milionů korun. Náklady na nábytek a informační technologie jsou 69 milionů korun.

Kraj už pro nemocnici jedno výběrové řízení uspořádal na nejnákladnější zobrazovací přístroje, jako je počítačový tomograf, magnetická rezonance a podobně. I díky krizi se podařilo snížit ceny a namísto předpokládaných téměř 112 milionů přístroje pořídit za 82 milionů korun, upozornil Fojtík.

Nynější zakázka se týká zhruba 16 tisíc jednotlivých kusů zařízení od židle po vybavení operačních sálů, jednotek intenzivní péče či oddělení chirurgie, porodnice a dalších, vyjmenoval ředitel nemocnice František Lešundák. V pětipatrovém monobloku je na tisíc místností, od toalet či malých úklidových komor po pokoje pacientů a sály.

Jen seznam druhů zdravotnické techniky a zařízení čítá téměř 300 položek, uvedl nezávislý expert biomedicínského inženýrství Vladimír Bičík. Zdravotnický holding při přípravě zakázky povolal na dvě desítky odborníků, kteří měli pomoci sestavit zadávací dokumentaci. Holding se chtěl vyhnout případným průtahům po výběrovém řízení. Odborníci měli proto posoudit přiměřenost zakázky potřebám nemocnice a také zajistit její transparentnost.

Specialisté z ČVUT proto například vypracovali podrobnou analýzu specifikací přístrojů. Díky ní má kraj jistotu, že znění zakázky není diskriminační a že nepopisuje jen jeden konkrétní model od daného výrobce.

Bičík zase po inventuře přístrojového vybavení současné nemocnice a po prostudování původních nároků zdravotníků na novou techniku zajišťoval, aby se přístroje pořizovaly co nejefektivněji. I díky tomu se podařilo původní požadavky na techniku při pokrytí veškerých potřeb nemocnice snížit ze zhruba 400 milionů na 217 milionů korun. I tak je to podle Lešundáka ke spokojenosti lékařů. „Rozhodlo se například, že přístroje mladší tří let se mají ještě použít i v nové nemocnici,“ uvedl Bičík. Také doporučil, aby se nepořizovaly superšpičkové přístroje, jejichž kapacitu a schopnosti by nemocnice stejně nikdy plně nevyužila, ale aby se koupila efektivní alternativa.

Kraj zatím zveřejnil kvalifikační dokumentaci. V prvním kole se tedy přihlásí do konkurzu firmy, teprve potom se zveřejní kompletní požadavek. Holding chce, aby vítězná firma dodala celou zakázku na klíč, včetně například nutných stavebních úprav pro usazení přístrojů a podobně. Hlavním faktorem bude nabídnutá cena, dodal Fojtík.

Ohodnoťte tento článek!