Přejít na obsah

Drábek: Na odměňování zdravotníků v příštím roce se nic nezmění

zpět
4.10.2010
peníze
zvětšitpenízeZdroj: www.marietta.edu

peníze | Zdroj: www.marietta.edu

 

Aktuální změny zákoníku práce podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) nic nemění na odměňování zdravotníků v příštím roce. Drábek to v pátek uvedl na konferenci o tarifních platech, která se konala v Senátu.

Hrozbu stávkou, kterou Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče plánuje v případe potřeby na 15. října, proto označil za „naprosto nekorektní“.

„Pokud v tuto chvíli probíhají jednání s představiteli odborů a základem toho jednání je, že pro oblast zdravotnictví se vůbec nic nezmění, tak naprosto nechápu, jakým způsobem to může být prezentováno tak, že je potřeba bojovat proti destrukci systému odměňování ve zdravotnictví,“ prohlásil ministr. Reagoval tak na vystoupení jedné z představitelek zdravotnických odborů.

Místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková označila ministrova slova za dobrou zprávu. „Ale my požadujeme, aby zůstaly zachovány tabulky platových tarifů v té výši, v jaké jsou, a to nejenom pro zdravotnictví, ale i sociální péči,“ uvedla.

Novela zákoníku práce, kterou minulou středu podpořila vláda, počítá s rozšířením takzvaného pásmového odměňování, podle něhož jsou už nyní odměňováni zdravotníci nebo umělci, na další okruhy zaměstnanců. Návrh současně ruší nastavení poměru mezi nejvyšším a nejnižším platovým tarifem a platovým stupněm, díky němuž nejvyšší mzda představuje 5,1násobek nejnižšího platového ocenění. Platové stupně odrážejí délku započitatelné praxe. Odborový svaz státních zaměstnanců návrh kategoricky odmítl, podle něj představuje destrukci dosavadního systému.

Zdravotnické odbory kvůli původním návrhům ministerstva na změny platových tarifů vyhlásily stávkovou pohotovost. Minulé pondělí po jednání s ministerstvem zdravotnictví ústy své místopředsedkyně Dagmar Žitníkové odmítly návrhy, jimiž by se mzdy ve zdravotnictví dostaly pod úroveň platů po jejich loňském zvýšení. Obává se snižování počtu zdravotníků.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že dopady plánovaného desetiprocentního snížení v platové tabulce pro zdravotníky mají být rozpuštěny mezi platové třídy a platové stupně. Stejně jako u ostatních státních zaměstnanců by změny měly podle autorů umožnit odměňovat pracovníky podle jejich skutečných zkušeností a výsledků. Odboráři ale upozorňují na to že ve zdravotnictví v příštím roce nebudou peníze, pojišťovnám bude chybět deset miliard korun, na nenárokové odměny tedy nejspíš nebude.


Komentovat článek: Drábek: Na odměňování zdravotníků v příštím…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Drábek: Na odměňování zdravotníků v příštím…

Komentáře

dalších 23 komentářů
Bohumír Šimek Pokladenský systém  | 6. 10. 2010 10:33

v původní verzi není možný, ale skutečná reforma zdravotnictví musí z něho vycházet v tom, že lékař musí mít možnost svému pacientovi garantovat optimální zdravotní péči (dnes znemožněno, i když to pacientovi Ústava zaručuje!) a pacient musí svému ošetřujícímu lékaři garantovat plné proplacení zdravotní péče (dnes znemožněno vyloučením pacienta z ovlivnitelnosti systému!). Současný socialistický model financování zdravotnictví prostřednictvím veřejnoprávního pseudopojištění je amorální! * Ještě dovolte poznámku: Skutečné pojištění nemůže být dobrovolné, ale musí být povinné!

lékař5 Dotaz pro dr. Cabrnocha  | 4. 10. 2010 23:44

Pane doktore, víte, kolik, jak a kdo slouží v nemocnicích pohotovostní služby? Víte o tom, že většinou na tyto služby jsou lékaři nuceni u svého zaměstnavatele podepsat druhou smlouvu na stejnou pracovní činnost proto, aby zaměstnavatel nemusel na mzdách (za tyto služby) platit tolik, co by platil za přesčasy? Víte, že většina lékařů, kteří jsou tzv. specializovaně způsobilí už dnes má na těchto dohodách více než 600 hodin? Ano, na dohodu o pracovní činnosti můžeme vykázat až 50% celoročního penza pracovní doby. Napadá vás, proč nám tyto nezákonné smlouvy naši zaměstnavatelné vnutili (různými více či méně agresivními manipulačními technikami?). Že by to bylo proto, aby nás mohli lépe odměnit? Nemusíte být ani velký počtář, abyste pochopil, že se šesti doktory se 365 dnů v roce prostě odsloužit nedá bez porušování zákoníku práce. Máte nás za blbce? Zkuste udělat ze svého postu statistiku, kolik lékařů (ne v pozicích ředitele a náměstků) zaměstnaných v nemocnicích má v dnešní době 100% osobní příplatek a v zájmu transparentnosti tento seznam zašlete na adresu alespoň profesní lékařské organizace.

MUDr Jiří Kilian platové tabulky jsou pro zdravotnictví nevhodné  | 4. 10. 2010 19:31

no, pane doktore, já Vám nevím, co z Vámi napsaného vzít za minci bernou. Kdo to je, za koho sdělujete "odměny snižovat nechceme " ? A že to nejde z ministerstva ? A tak koho jsem to slyšel v posledních týdnech vyprávět nejprve o nutnosti a pak o zbytnosti měnit tarfify ? A jak asi má vedení ZZ řešit cosi v rámci daných podmínek jinak, než činí. Podívejte se do statistik nákladů - kolik se vynaloží na úhradu zdravotní péče (bez ohledu na místo poskytnutí péče) na jednoho občana dle jednotlivých krajů, podívejte se, kolik nákladů je na jednoho hospitalisovaného pacienta v jednotlivých krajích. Až to uvidíte, pak odpovězte, jak můžete trakto generalisovaně psát o možnostech vedení ZZ. A že vzniklo zdravotní pojištění s hospodařením iodděleným od státu ? Tomu přeci nemůžete věřit, přeci jednak nejde o pojištění, ale o jakési kvazi- daň, jednak stát má pro hospodaření ZP i ZZ zásadní roli, co třeba úhradová vyhláška, když už pominu přehršle všelijakých státem stanovených povinností poskytovatelů, které vyžadují čám dál vyšší náklady. Kolik vyčelnit na mzdy ? Přeci kdyby někdo vyčlenil 55 %, bylo by to hojně - a Vy si myslíte, že za podmínek poskytování péče (m.j. personální zajištěníú je možné nějak lépe dělit tu sumu tak, aby se dal ohodnotit expert ? Míním ovšem zaměstnance a míním nemocnice založené/zřízené krajem - jejich zakladatel nedává neomezenou možnost vedením přece, že. Rasantně odmítám thesi, že jde o nějaké výmluvy. Rovnostářství není, je dioferenciace, procentuálně dokonce dosti výrazná, ale v absolutních hodnotách mezi sebou rozdílu nevidíme. Hledáte cesty - kde to. Nabídl jsem ministerstvu, že bez jakéhokoli vlastního užitku ukážu reservy, dané samovyčerpáváním systému. Nechtěl je znát žádný ministr pravicové vlády. A zrušit tabulky a zavést smluvní platxy - to už dávno navrhl dr Rubáš, stálo ho to křeslo - kdo z vás pravicových se tešhdy za něj postavil ? Nikdo, nechali jste ho utopit. A včíl že zrušit tarify, tabulky - to nás máte za až tak zapomětlivé ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné