Přejít na obsah

Drábek přitvrdil, jeho radikální škrty v tarifech dopadnou nejvíc na lékaře

zpět
2.9.2010
peníze, peněženka
zvětšitpeníze, peněženkaZdroj: guardian.co.uk

peníze, peněženka | Zdroj: guardian.co.uk

 

Je to poslední hřebíček do rakve českého zdravotnictví, zní z lékařské komory. Je to vzkaz, aby si lékaři vymohli důstojné platy silou, nebo emigrovali.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) přitvrdil. Do vlády poslal svoji novelu zákoníku práce a návrh nařízení vlády, které výrazně promění odměňování lidí placených z veřejných rozpočtů.

Jde přitom o tvrdší z původně navržených dvou verzí. Ta je navíc v některých ohledech ještě radikálnější, než původně plánoval. Platová tabulka má nově platit jen jedna.

Na to nejvíc doplatí zdravotníci, kteří měli doposud svoji speciální vyšší tabulku. V původním návrhu se počítalo se čtyřmi: zvlášť pro učitele, úředníky, zdravotníky a všechny ostatní.

Pokud začne od ledna platit jen jedna, klesnou lékařům základní platy o 2800 až 13 000 korun měsíčně. Zdravotním sestrám o 2200 až 10 200 korun.

Podle ministerstva práce snížení tarifních platů neznamená automatický pokles výdělku. „Nemůžeme souhlasit s tím, že znatelně poklesne plat. Jde jen o tarifní složku platu. Ta má být doplněna příplatky,“ řekla tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Pokud ale ministr financí v rozpočtu prostředky na platy snižuje z letošních 134 miliard na 127,7 miliardy, zákonitě musí někomu plat klesnout, pokud se nemají peníze ušetřit jen propouštěním.

Drábkovým návrhem není příliš nadšený premiér Petr Nečas (ODS). „Budeme o dané záležitosti jednat na vládě s koaličními partnery. A také se sociálními partnery,“ řekl včera HN Nečas. Již dříve se přitom vyjádřil, že by byl spíše pro kombinaci plošného snížení platů o deset procent a propuštění.

S návrhem, který Drábek na vládu poslal, v připomínkovém řízení souhlasili jen jeho straničtí kolegové – ministr financí Miroslav Kalousek, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Přidal se jen ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský z Věcí veřejných.

Ten, jehož resortu se konečný návrh z Drábkovy dílny dotýká nejvýrazněji – ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) – proti návrhu neprotestoval. „Já bych už to netlačil nikam dál,“ řekl včera HN Heger. S ministrem Drábkem už o platech zdravotníků zvlášť jednat nebude.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.


Komentovat článek: Drábek přitvrdil, jeho radikální škrty v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Drábek přitvrdil, jeho radikální škrty v…

Komentáře

dalších 60 komentářů
Absolventka ALILOVIC-VYHNETE SE MU!  | 28. 01. 2011 16:08

Mam velky problem s Alilovicem,mohla byste mi,prosim napsat na email 10KL10@seznam.cz?potrebovala bych s necim poradit.Moc dekuji.

lékařka ČT 24  | 3. 09. 2010 23:08

Tak jsem ty dva odvážné právě viděla v přímém přenosu Hilfere ( Hegera nemyslím, ten je z kategorie " takypodrazák " ). Ale souhlasím s Vámi, že dva je fakt málo, aby spasili naše podfinancované zdravotnictví.

Hilfer Něco jiného je, jak by to mělo být  | 3. 09. 2010 22:20

a něco jiného je, jak to je dooopravdy. Já jsem pro to, aby ženy byly placeny stejně jako muži. Ale nejsou. To je holá realita. A nejen, že nejsou, ale ony to dokonce přijímají a dokáží s tím žít. Až si ženy přestanou nechat srát od zaměstnavatelů na hlavy a pochlapí se, pak přefeminizaci nebudeme řečit. Ale dokud nám ve zdravotnictví pracují pipiny, které plní každou nařízenou blbost, jsou ochotny pracovat za směšnou mzdu a neprotestují, tak je přefeminizace pro zdravotnictví smrtelná.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné