Drábek ustoupil, snížení platů státním zaměstnancům chce odložit o rok

kalkulačka, daně, peníze

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) slíbil odborářům, že navrhne vládě, aby s tarifními tabulkami pro příští rok nehýbala. Informoval o tom ve středu po společném jednání.

Podle něj se z jeho strany jedná o vstřícný krok, odmítl však, že by na něj měla vliv úterní demonstrace. Ujistil zároveň, že závazek v koaliční smlouvě na snížení objemu platů ve státní sféře o 10 procent se tím neotřásl.

Desetiprocentní snížení objemu peněz na platy státním zaměstnancům tak vláda neruší. Pokud ale návrh schválí, odsunou se změny v tarifních tabulkách, které mohou pro lidi znamenat ještě mnohem citelnější pokles měsíčního příjmu než 10 procent.

O tom, že na 10procentní snížení objemu platů ve státní správě dojde, Drábek ubezpečil s tím, pokud to nebude snížením tarifní složky platů, budou se úspory hledat jinak, například v propouštění nebo v šetření na odměnách.

„Odbory ve středu ráno přišly s iniciativním návrhem, že jsou připraveny se podílet na systémové změně odměňování od roku 2012. To jsem uvítal a v reakci na to jsem přislíbil, že budu respektovat tento návrh a budu rád, když se na tom budou podílet,“ řekl Právu Drábek.

Tento návrh ještě musí konzultovat s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09).

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) k tomu řekl, že jednání o tarifech není na vládním programu dne, jejich zachování ale nevyloučil. „Pevně doufám, že vláda schválí rozpočet, to znamená, jasně stanoví objem mezd. Tam nejede vlak, tam to bude o deset procent méně. A co se týká platových tarifů a stupňů, je to otázka vládního nařízení, to už není otázka zákona. To znamená, vláda nemusí k projednání vládního nařízení přistupovat dnes, ani to dnes v plánu nemá,“ řekl ve středu Právu Kalousek.

V budoucnu hodlá s odbory jednat i o možnosti pásmového odměňování pro širší vrstvy státních zaměstnanců, které v současnosti například funguje ve zdravotnictví. To by podle Drábka mohlo vejít v platnost již v roce 2011.

Drábek: Demonstrace neměla na nic vliv

Ministr uznal, že demonstrace je způsob demokratického vyjádření, ale neměla prý na nic vliv. Ohradil se přitom proti argumentaci soc. dem., kteří žádají, aby stát výpadky na výdajové straně doplnil posílením příjmů a zavedl progresivní daň. Podle Drábka minulost ukázala, že tento model nefunguje.

„Za vlády ČSSD se (v systému vyššího progresivního zdanění) vybralo na daních právnických osob 100 miliard, zatímco za Topolánkovy vlády (která usilovala o rovnou daň) se vybralo 170 miliard korun,“ uvedl Drábek s tím, že zvýšení daňového zatížení by podseklo ekonomický růst.

Částečnou daňovou progresi doporučila České republice i Organizace pro hospodářskou a rozvojovou pomoc (OECD).

Stínový ministr práce a sociálních věcí za ČSSD Zdeněk Škromach byl se zachováním tabulek spokojen, podle něj to bylo přímým důsledkem demonstrace. „Myslíme si, že ke snížení objemu výdajů na mzdy není důvod,“ řekl Škromach s tím, že by upřednostnil zmražení platů.

Drábek ustoupil, snížení platů státním zaměstnancům chce odložit o rok
Ohodnoťte tento článek!