Přejít na obsah

Drábkovi radí "mozek" Julínkových reforem

zpět
30.9.2010
Pavel Hroboň
zvětšitPavel HroboňZdroj: strategie.cz

Pavel Hroboň | Zdroj: strategie.cz

 

Poradcem ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) se k 15. září stal Pavel Hroboň, někdejší náměstek exministra zdravotnictví Tomáše Julínka z ODS.

»Budu se věnovat oblasti dlouhodobé zdravotně sociální péče,« řekl Pavel Hroboň, považovaný v minulosti za »mozek« Julínkových reforem, pro týdeník Ekonom.

Je svým způsobem paradox, že zatímco Hroboňovu spoluautorku reforem Markétu Hellerovou šéf zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) odvolal z funkce náměstkyně ministra, Pavel Hroboň nyní zažívá comeback.

Přinese si s sebou i reformní étos? »Vidím mimořádnou šanci v tom, že existují velmi dobré vztahy mezi ministerstvy práce a zdravotnictví, což je pro fungování dlouhodobé zdravotní a sociální péče klíčová podmínka,« popisuje důvod, proč nabídku poradenského úvazku (na 80 hodin měsíčně) přijal.

Hroboň začínal počátkem devadesátých let jako lékař na interně pražské nemocnice Motol. Později studoval zdravotní politiku a řízení zdravotnictví na Harvardově univerzitě. V letech 1998 až 2002 byl konzultantem v pražské kanceláři mezinárodní poradenské firmy McKinsey & Company.

Od roku 2002 až do nástupu na Julínkovo ministerstvo zdravotnictví v roce 2006 pracoval jako konzultant a zaměstnanec pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu.

Ve funkci náměstka setrval i poté, co Julínka počátkem roku 2009 vystřídala ministryně Daniela Filipiová. Avšak po příchodu Dany Juráskové a úřednické vlády loni v květnu odstoupil.

Celý článek si můžete přečíst na serveru týdeníku Ekonom nebo ZDE.


Klíčová slova

Autoři

Ekonom

Komentovat článek: Drábkovi radí "mozek" Julínkových reforem

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Drábkovi radí "mozek" Julínkových reforem

Komentáře

1 komentář
Michal Blažek Žádný paradox  | 30. 09. 2010 18:32

"Je svým způsobem paradox, že zatímco Hroboňovu spoluautorku reforem Markétu Hellerovou šéf zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) odvolal z funkce náměstkyně ministra, Pavel Hroboň nyní zažívá comeback." Nejde o žádný paradox. Zatímco Hroboň (alespoň podle mých poznatků) se skutečně věnoval mravenčí práci na koncepčních změnách zdravotnictví, Hellerová spolu s přítelem Petríkem seděli na Bendlově krajském úřadě a připravovali privatizaci nemocnic do rukou prominentů ODS (její přítel Petrík později proslul devastací benešovské nemocnice a zlatým padákem, který si sám sobě "udělil"). Hellerová (alespoň podle mých poznatků) se na přípravách reforem nikdy nepodílela a zdravotnictví nerozumí dodnes. Je ale dostatečně drzou a všehoschopnou členkou ODS ve Zdibech, tedy ve sféře vlivu Rubášova příbuzného Tluchoře, Cabrnocha (známého z kauzy IZIP nebo úplátkářské aféry v Kolíně), Šnajdra, apod. Z MZ ji vyhodili zcela poprávu, stejně jako bývalého náměstka P.Němce Hartmanna. Znovu - žádný paradox, ale logická věc.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné