Dražba nemocnice Planá se bude opakovat

Titulní obrázek

Dražba uzavřené nemocnice v Plané se bude opakovat, vítěz poslední internetové aukce za tříhektarový areál nezaplatil. Věřitelský výbor na 99,9 procenta vítězi aukce, Západočeské nemocnici Praha (ZNP), smlouvu o kupní smlouvě vypoví, řekl správce zkrachovalé nemocnice Jan Špelina…

Plzeň – ZNP měla lhůtu na zaplacení 44,5 milionu korun do pondělních 24:00.

„Včera ve 23:45 jsem dostal SMS zprávu od pana Micky (předsedy představenstva ZNP), že skončil jednání s bankou a že se ozve dnes do 12:00. Nestalo se tak ani hodiny poté. Je to neseriózní,“ řekl Špelina. Vítěz aukce původně sliboval, že peníze uhradí ještě dříve než do 25 dnů od podpisu smlouvy o smlouvě budoucí. Tvrdil, že jsou připraveni investoři z Izraele a ze Slovinska. Ti ale podle informací ČTK nakonec, stejně jako česká banka, úvěr neposkytli, protože nemocnici hrozí, že jí ministerstvo neudělí licenci a nedoporučí pojišťovnám, aby s ní uzavřelo smlouvu o péči. Šéf představenstva dnes nezvedal telefon.

Špelina potvrdil, že dvoumilionová kauce, kterou složila ZNP v lednu, propadla dnes ve prospěch účtu konkurzní podstaty.

Do konce týdne se sejde věřitelský výbor a vyhlásí novou dražbu na prodej areálu po částech. První přijde na řadu ubytovna mimo nemocniční komplex. „Na zbylé objekty budeme muset udělat geometrické oddělovací plány,“ řekl správce. V areálu je dětský domov, který patří Plzeňskému kraji. „Nemáme problém mu ho prodat,“ řekl správce.

Špelina potvrdil, že o areál projevila minulý pátek zájem prádelna Lukr z Chodové Plané na Tachovsku, která v minulé dražbě obálkovou metodou nabídla za komplex 30 milionů korun. Věřitelskému výboru se zdála nabídka Lukru příliš nízká a odmítl ji, přestože do předchozích dvou veřejných dražeb se loni nepřihlásil žádný zájemce.

O otevření nemocnice, zejména nového pavilonu za 350 milionů korun, usiluje dlouhodobě Svazek obcí nemocnice Planá. Většina z 52.000 obyvatel okresu nemocnici chce, což potvrdila petice. ZNP jim slíbila, že otevře internu, gynekologii, dětské oddělení a chirurgii.

Plánská nemocnice má nyní v obchodním rejstříku jako předmět činnosti pouze správu majetku kraje, který ji už uzavřenou převzal v lednu 2003. Po zařízení chce 148 věřitelů 48 milionů Kč. Navíc kraj přihlásil pohledávku ve výši ceny, za niž se nemocnice prodá.

ČTK

Dražba nemocnice Planá se bude opakovat
Ohodnoťte tento článek!