Dražba zkrachovalé nemocnice v Plané na Tachovsku startuje

Zájemci o zkrachovalou Nemocnici Planá se sejdou v pondělí 15. května na první prohlídce. O týden později se bude prohlídka tříhektarového areálu opakovat a 1. června se bude v Plzni konat dražba s vyvolávací cenou 70 milionů korun. Řekl Bedřich Chaloupka z plzeňské aukční síně Naxos…

Plzeň/Planá – která dražbu pořádá. Termín dražby se snaží oddálit vedení Plzeňského kraje reprezentované ODS. Tvrdí, že nemocnici nyní zneužívá ČSSD jako politickou kartu před volbami.

„Zájem bude, cena je velmi dobrá,“ uvedl Chaloupka. Naxos kontaktoval zatím jen Svazek obcí nemocnice Planá, zahrnující třetinu obyvatel okresu. Obce dlouhodobě usilují o zprovoznění nemocnice, která přestala poskytovat péči v říjnu 2002 a v květnu 2004 zkrachovala. Sdružení chce hlavně obnovit provoz pět let starého, plně vybaveného pavilonu za 320 milionů korun.

„Svazek do dražby půjde,“ řekl dnes jeho předseda a starosta Plané Karel Vrzala. Chce obnovit internu, chirurgii a jednotku intenzivní péče. Svazek ale není proti tomu, pokud by nemocnici získal stát. Zájem o ní deklaroval nedávno v Tachově ministr zdravotnictví David Rath a minulou sobotu premiér Jiří Paroubek ve Stříbře. Oba shodně uvedli, že se stát dražby zúčastní.

Podle Vrzaly premiér prohlásil, že by stát měl nemocnici koupit. „Na moji otázku uvedl, že stát půjde do dražby, zřejmě prostřednictvím plzeňské fakultní nemocnice,“ uvedl. Nefungující plánská nemocnice je podle Vrzaly uvedena v zákoně o neziskových nemocnicích a VZP s ní tedy po obnovení provozu uzavře smlouvu o péči. Zákon sice vetoval prezident, ale sněmovna ho má znovu na programu 28. května a zřejmě ho schválí.

„Podali jsme u krajského soudu návrh na předběžné opatření proti konání dražby. Zároveň se pan hejtman obrátil na předsedu krajského soudu, aby byl termín dražby maximálně oddálen. Tady si někdo zahrává s naším majetkem. Dražba den před volbami se nám jeví jako politické gesto,“ řekl náměstek hejtmana pro ekonomiku Vladislav Vilímec (ODS). Podle něj by se měl majetek nemocnice řešit až po volbách. Kraj, jehož zastupitelstvo už dříve rozhodlo, že nemocnici předá sdružení obcí, je stále tomuto kroku nakloněn.

Nemocnice je podle Vilímce stále majetkem kraje a nemůže být použita k uspokojování věřitelů. „I když se vydraží, budeme stále soudně uplatňovat po státu vzniklé škody,“ dodal. Kraj očekával, že se na něj správce obrátí, jestli nechce pohledávky věřitelů, což se nestalo. Podle vedení kraje vznikly dluhy nemocnice, kvůli nimž se propadla do konkurzu, před převzetím v lednu 2003. Kraj se trvale snažil o vyloučení majetku nemocnice z konkurzní podstaty. V únoru ale rozhodl vrchní soud v jeho neprospěch.

Dražba tříhektarového areálu včetně moderního pavilonu se má odehrát 1. června v 10.00 v hotelu CD v Plzni. Podle konkurzního správce Jana Špeliny byla účetní hodnota jediného lůžkového zařízení na Tachovsku v době převzetí krajem 400 milionů korun, čtvrtinu tvořilo vybavení. Nový vlastník získá majetek nejdéle do tří měsíců od konání dražby. „Do katastru se převede záznamem, nikoli vkladem, už do týdne,“ vysvětlil správce. Podle šéfky nemocnice Věry Řapkové jsou nemovitosti u hranic velmi lukrativní.

Celkem 148 věřitelům, hlavně dodavatelům léků a zdravotnického materiálu, uznal věřitelský výbor 47 milionů korun pohledávek. K nim se přičte ještě pohledávka kraje ve výši ceny, za níž se nemocnice prodá. Všichni věřitelé jsou ve stejné třídě a budou uspokojeni stejným dílem, dodal správce.

ČTK

Dražba zkrachovalé nemocnice v Plané na Tachovsku startuje
Ohodnoťte tento článek!