Dražší očkování nutně neznamená lepší kvalitu

prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.

Ministerstvo zdravotnictví chystá další novinku – připojištění na nadstandard (zřejmě od roku 2014). Podle Romana Prymuly bude zájem hlavně o nitrooční čočky.

Šéf České vakcinologické společnosti a ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula řekl Deníku:

Doporučil byste pacientům připlatit si za dražší vakcínu?

Pacient si spíše jen doplatí na dražší věc. U chřipky má význam připlatit si stokorunu na intradermální vakcínu, která má menší jehličku. Co se týče očkování proti rakovině děložního čípku, kterou budou hradit pojišťovny od 1. dubna, zatím nevíme, která vakcína bude nadstandardní. Na trhu jsou dvě srovnatelné. Ochrana proti rakovině je u jedné z nich lepší, druhá ale zase funguje i proti dalším dvěma typům lidských papilomavirů (způsobují genitální bradavice, pozn. red.). U tetanu je nadstandard diskutabilní, většinou totiž máme na trhu jen jednu očkovací látku a při výpadku zavezeme tu dražší. V účinnosti zde i u pneumokoka rozdíl nevidím.

Mají pacienti o lepší péči v královéhradecké nemocnici zájem?

Zatím to není nijak dramatické, nabídka se vyvíjela od začátku roku. Zatím nejvíce propagujeme odlehčené fixace, k nimž máme ceník, nicméně ceny jsou orientační. Záleží totiž na spotřebě materiálu, takže se nedá přesně říci, že si dotyčný doplatí tolik a tolik. Nitrooční čočky teď rozjíždíme a myslím, že zájem bude velký, ale tady jsou už doplatky mnohem vyšší – může se jednat o patnáct či dvacet tisíc korun.

Ceny nadstandardů se v jednotlivých nemocnicích liší. Může to mezi nimi vyvolat rivalitu?

Nemyslím si. Sumy by se měly lišit jen v akceptovatelné marži, a tudíž by se neměly lišit v řádech mnoha desítek či dokonce stovek procent. V takovém případě by ministerstvo mělo ceny regulovat.

Usnadní zavedení lepší péče zdravotnickým zařízením ekonomickou situaci?

Paradoxně vůbec. Například u dražších čoček potřebujeme nějaká další vyšetření a implantace je složitější, a to už jde na vrub nemocnice.

Ohodnoťte tento článek!