Dříve ztrátová Nemocnice Kyjov zlepšila hospodaření

Titulní obrázek

Zatímco před několika lety byla 40 miliony korun v minusu, letos na jaře se dostala do černých čísel a na konci letošního srpna byla účetně pěti miliony korun v plusu. Výsledek podle něj dokládá to, že i malá nemocnice okresního typu, která má navíc blízko konkurenci dalších dvou zařízení, nemusí být ztrátová…

Nemocnice v Kyjově, před časem jedna z nejzadluženějších pod správou Jihomoravského kraje, výrazně zlepšila hospodaření.

Zatímco před několika lety byla 40 miliony korun v minusu, letos na jaře se dostala do černých čísel a na konci letošního srpna byla účetně pěti miliony korun v plusu, řekl ČTK krajský radní František Adamec.

Výsledek podle něj dokládá to, že i malá nemocnice okresního typu, která má navíc blízko konkurenci dalších dvou zařízení, nemusí být ztrátová.

Do plusu se nemocnice dostala po dlouhodobé snaze ředitele a jeho týmu. „Je to doklad toho, že vyrovnané hospodaření není jen zbožné přání,“ řekl Adamec.

Vedení nemocnice nyní s pěti miliony korun může naložit podle svého uvážení. Může zvýšit platy zaměstnancům nebo nakoupit nové přístroje, lůžka či matrace.

„Obnova zdravotnické techniky není závislá jen na dotacích od zřizovatele, ale tu běžnou techniku si nemocnice musí obnovovat sama,“ řekl Adamec.

Kyjovská nemocnice patřila spolu s nemocnicemi v Hodoníně a Břeclavi mezi tři dlouhodobě zadlužená krajská zařízení. Důvodem špatného hospodaření je i vzájemná konkurence nemocnic.

Svou polohou jsou blízko sebe, a přetahují si tak pacienty. Kraj dlouho mluví o nutné změně; nemocnice by se podle politiků měly víc specializovat na jednotlivé zdravotnické obory, aby mohly lépe fungovat vedle sebe. Žádné konkrétní změny ale kraj dosud nepředložil ani neschválil.

Kraj se i tak snaží nemocnice přimět, aby víc šetřily. Nedávno kvůli tomu nařídil audit zacházení s léky. Měl prověřit, zda nemocnice nemají na skladu příliš velké množství léků a materiálu, v němž by měly uloženo hodně peněz a u něhož by hrozilo vypršení doby spotřeby.

Audit se podle Adamce nyní dokončuje. Výsledky radní zatím nezveřejnil. Řekl však, že když se hospodaření s léčivy dobře nastaví, může nemocnice za rok ušetřit miliony korun.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!