Dryml: Chystáme audity i výběrová řízení

Titulní obrázek

Královéhradecký kraj představil priority nové vlády, zásadní změny se chystají zejména v oblasti zdravotnictví. Kraj plánuje rozsáhlé audity, nová výběrová řízení pro šéfy nemocnic, záchranné služby i léčeben. Více o plánech nové vlády prozradil Zdraví.Euro.cz první náměstek královéhradeckého hejtmana Vladimír Dryml…

Představili jste priority nové krajské vlády, mnoho změn se týká právě zdravotnictví. V krajských nemocnicích plánujete audity. Kdy k nim dojte? Chystáte na jejich základě nějaké personální změny?

Jednou z podmínek pro auditorské firmy byla rychlost, druhou podmínkou znalost zdravotnictví, protože se nebude jednat o normální účetní audity. Chceme zmapovat finanční toky, chceme zjistit, zda byly uzavřeny výhodné smlouvy, a chceme, aby firmy nebyly navázány na hradecký kraj. Nebude se také jednat o jednu velkou firmu, bude to rozděleno mezi několik firem. Ke konci ledna bychom měli mít výsledky. Nezávisle na tom se vypíše výběrové řízení na všechny ředitele nejen nemocnic, ale i záchranné služby, léčeben atd.

Chystáte také převod akciových nemocnic na příspěvkovou – kdy předpokládáte, že k tomu dojde, a co tomu bude předcházet?

Chystáme převod akciových nemocnic na jednu velkou veřejnoprávní nemocnici, předcházejí tomu audity, o kterých jsme hovořili. Také sjednocování některých postupů způsobů řízení jednotlivých dodavatelů. Není to zase tak jednoduchá záležitost, nemocnice hradeckého holdingu jsou ve ztrátě, která je kolem 200 milionů korun, přesně to odkryjí až audity.

Při převodu na veřejnoprávní nemocnici je podmínka, že zřizovatel musí tyto ztráty uhradit. Musí se na ni tedy najít finanční zdroje, předpokládám ale, že se tato ztráta ještě během roku sníží. Domnívám se, že tato ztráta je zaviněna nevýhodnými smlouvami se zdravotními pojišťovnami, zčásti pak asi i vnitřním hospodařením a nešetrností. Takže převod plánujeme až ke konci příštího roku. Krajské zdravotnictví, alespoň ta základní síť, by mělo být plně v kompetenci kraje, protože kraj je za poskytování zdravotní péče odpovědný. Vidíme to na nemocnici ve Vrchlabí, kde by najednou mohlo 35 tisíc lidí ztratit dostupnou zdravotní péči.

Jak to vypadá s vaším návrhem na převod vrchlabské nemocnice na kraj?

Je sestaven tým lidí, kteří vyhodnocují všechny záležitosti týkající se nemocnice ve Vrchlabí. Existují v podstatě tři alternativy – dlouhodobý pronájem, koupě nebo uzavření nemocnice. Tuto poslední variantu bychom si samozřejmě nepřáli, opravdu si nedokážu představit, jak v zimní sezoně zajišťujeme v horském terénu odpovídající zdravotní péči pro 35 tisíc lidí, a to nemluvím o návštěvnících Krkonoš.

V této souvislosti musím říci, že je na velmi dobré cestě jednání s VZP, že by od 1. ledna VZP měla uzavřít s touto nemocnicí smlouvu. Tato nemocnice zapadá do sítě zdravotnických zařízení a můj názor byl, že nemocnici neměl stát nikdy privatizovat. Pro privatizaci se hodí menší nemocnice, ale ne nemocnice v těchto lokalitách.

Ještě se vrátíme ke krajskému zdravotnictví, hovořili jste o tom, že byste rádi přidali peníze zdravotním sestrám, z jakých zdrojů chcete toto navýšení financovat?

Řekli jsme, že chceme přidat zdravotním sestrám nejméně pět procent z objemu těch peněz, které dostaneme navíc. Bude záležet na jednotlivých nemocnicích, ale domnívám se, že střední zdravotnický personál je podfinancován, ostatně to konečně přiznává i ministr zdravotnictví. Jinou otázkou je, jak bude v příštím roce zdravotnictví financováno. Podle mých informací by měly zdravotní pojišťovny dát daleko více peněz, což by mělo nemocnicím velmi prospět.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Dryml: Chystáme audity i výběrová řízení
Ohodnoťte tento článek!