Dryml: placení poplatků u dětí je asociální

Titulní obrázek

Reforma zdravotnictví, která začala v České republice platit od prvního ledna, je podle ředitele Česko-německé horské nemocnice ve Vrchlabí Vladimíra Drymla hrůzným experimentem, který je protievropský. Dryml to řekl v pořadu ČT Otázky Václava Moravce…

„Je to další hrůzný experiment z dílny ODS a lidovců. Poplatky jsou asociální, a to zejména u dětí,“ uvedl Dryml.

Ve tvrdé debatě mu oponoval první náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. „S tím zásadně nemohu souhlasit. Méně mluvil ředitel a více opoziční politik,“ řekl Šnajdr v narážce na to, že Dryml, který byl dříve náměstkem ministra zdravotnictví Davida Ratha, chce letos získat senátorské křeslo.

Podle Šnajdra se zavedením reformy ušetří osm miliard korun ročně. Náklady na zavedení reformy mají činit asi 5 procent z této částky, tedy 400 miliónů. „Vzhledem k očekávaným efektům je to ale zanedbatelné,“ uvedl Šnajdr. Pacienti platí od ledna 30 Kč za návštěvu lékaře a položku na receptu, 60 Kč za den v nemocnici a 90 Kč za pohotovost. Šnajdr předpokládá, že poplatky omezí počty návštěv u lékaře o deset procent. Ušetřené peníze budou moci zdravotní pojišťovny vydat na léčení vážně nemocných. Podle šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka poplatky odeberou ze 130miliardového ročního rozpočtu pojišťovny do dvou miliard, z toho 1,75 miliardy se vrátí lidem, kteří překročí roční pětitisícový limit.

Martin Procházka, Právo

Ohodnoťte tento článek!