Dryml: volební zákon diskriminuje

Titulní obrázek

Zákon o volbách diskriminuje některé pacienty odhodlané vybírat a volit budoucí krajské zastupitele.
Tvrdí to kandidát do Senátu a zastupitelstva Královéhradeckého kraje, ředitel nemocnice ve Vrchlabí Vladimír Dryml (ČSSD).
Zákon určující průběh krajských voleb neumožňuje podle něho řadě hospitalizovaných pacientů řádně zvolit své krajské zástupce…

Podle kandidáta do Senátu a zastupitelstva Královéhradeckého kraje se to týká řady hospitalizovaných pacientů

Zákon o volbách diskriminuje některé pacienty odhodlané vybírat a volit budoucí krajské zastupitele.

Tvrdí to kandidát do Senátu a zastupitelstva Královéhradeckého kraje, ředitel nemocnice ve Vrchlabí Vladimír Dryml (ČSSD).

Zákon určující průběh krajských voleb neumožňuje podle něho řadě hospitalizovaných pacientů řádně zvolit své krajské zástupce.

„Jde o diskriminaci. Všichni pacienti mohou volit na základě zvláštního seznamu voličů do Senátu, nikoli však do krajského zastupitelstva,“ podotkl Dryml z pozice ředitele Česko-německé horské nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí.

„Jedním z možných řešení by bylo vytvoření příslušných volebních okrsků v jednotlivých nemocnicích,“ dodal senátorský kandidát Dryml.

Zvláštní seznamy voličů, kam se zapisují lidé hospitalizovaní v nemocnicích mimo jejich volební okrsek, platí pouze pro volby do Senátu.

Pacienti stonající jinde, než kam místopisně náleží, nemají mnohdy šanci k účasti v krajských volbách a mnozí si pak právem a opakovaně stěžují, že neměli příležitost konečné výsledky, byť svým jediným hlasem, ovlivnit.

„Pouze v případě, pokud jim zdravotní stav dovolí se nějak načas dopravit do svého volebního okrsku. Takto to upravují i zákonem podepřené směrnice ministerstva zdravotnictví, které jsme přeposílali nemocnicím,“ potvrdil Právu Martin Scháněl z odboru sociálních věcí a zdravotnictví Krajského úřadu v Hradci Králové.

„V případě voleb do zastupitelstev krajů zvláštní seznamy voličů vedeny nejsou. Volič může hlasovat pouze ve volebním okrsku v místě svého trvalého bydliště. Štěstí mají ti, kteří leží v nemocnicích svého okrsku, odkud za nimi mohou přijít s volební urnou,“ doplnila k celé věci pro Právo Štěpánka Blažková z právního odboru Královéhradeckého kraje.

Úřady v místě působnosti nemocnic nemají v současné době žádnou šanci pacientům hospitalizovaným mimo mateřské volební okrsky účast na krajských volbách umožnit.

„Jednoduše to podle zákona nejde. Je to přinejmenším zarážející. Navíc všichni to vědí, ale nikdo se tím, pokud vím, doposud nezabýval,“ konstatoval Martin Chrtek z Městského úřadu ve Vrchlabí.

Vladislav Prouza, Právo

Ohodnoťte tento článek!