Přejít na obsah

Duševních nemocí přibývá, peněz na psychiatrii bude víc

zpět
26.9.2008

Počet lidí v psychiatrických ordinacích se od roku 2000 zvýšil o více než třetinu. Loni vyhledalo péči psychiatrů nově téměř 470 000 pacientů. V šestnácti psychiatrických léčebnách se pak léčilo 38,5 tisíce nemocných. Dalších 17,5 tisíce bylo hospitalizováno na psychiatrických odděleních nemocnic...

Nejčastějším důvodem k návštěvě psychiatra jsou u žen deprese, neurózy a úzkosti, u mužů závislost na alkoholu, drogy, ale i stres.

„Na léčbu psychicky nemocných lidí by v budoucnu mělo jít víc peněz,“ řekla ve čtvrtek novinářům Stanislava Pánková, ředitelka odboru zdravotních služeb ministerstva zdravotnictví. V podstatě tak reagovala na opakované výzvy psychiatrů, že peněz na léčbu psychicky nemocných je trvale katastrofálně málo a méně než my v Evropě dávají už jen Slováci.

„Je to důsledek nekoncepčního jednání předchozích vlád a nerovné distribuce peněz,“ řekla Pánková. Podle ní by ale podpora neměla směřovat pouze do léčeben, ale i do jiných forem, například ambulantních psychiatrických služeb, denních stacionářů, center pro akutní a krizovou intervenci a dalších.

V Praze včera také skončil velký psychiatrický kongres, kterého se zúčastnilo více než 6000 odborníků z 35 zemí světa. Praha se tak stala první hostitelskou zemí významné psychiatrické události z celé postkomunistické Evropy. Kongres se ale nevyhnul ani konfliktům, protože proti němu vystoupilo přibližně 500 lidí, převážně ze zahraničí.

Poukazovali většinou na to, že se často zneužívá psychiatrie k nedobrovolné hospitalizaci pacienta. I o tom se na kongresu hovořilo. Profesor Jiří Raboch, přednosta psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, tvrdí, že psychiatrie je v České republice vnímána jako obor, který se rozvíjí a pomáhá lidem.

Podle něj spolupráce pacientů a lékařů může vést k pozitivním změnám v přístupu k léčbě duševních nemocí.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Duševních nemocí přibývá, peněz na psychiatrii…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Duševních nemocí přibývá, peněz na psychiatrii…

Komentáře

dalších 7 komentářů
Bůh láska jest Re:Re:Re:Psychiatrie-nové náboženství  | 27. 09. 2008 10:13

.

Porozumíte dobrému s Re:Re:Psychiatrie-nové náboženství  | 26. 09. 2008 21:52

Tak hlavně že jí pacient,tedy té věděcké psychiatrii v podání lékařů odborníků porozumí,co vám ohledně života sdělí.Informace 3x jednu pilulku, jinak je to lékařské tajemství.

informace Re:Psychiatrie-nové náboženství  | 26. 09. 2008 18:13

Informace o životě.Snad dodržují lékařské tajemství.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné