Přejít na obsah

Dusno ve špitálu. Chybí mu ředitel

zpět
31.3.2011
křeslo, výpověď
zvětšitkřeslo, výpověďZdroj: www.cultofmac.com

křeslo, výpověď | Zdroj: www.cultofmac.com

 

Vedení kraje stále odkládá jmenování ředitele kyjovské nemocnice. Podle starostů i lékařů to rapidně zhoršuje tamní vztahy.

Už pátý měsíc vede kyjovskou nemocnici „dočasně dosazený“ Josef Pejchl.

Už druhý měsíc vedení Jihomoravského kraje odkládá rozhodnutí o definitivním jmenování nového ředitele, přestože má k dispozici rozhodnutí výběrové komise.

V nemocnici se kvůli trvající nejistotě zhoršuje atmosféra a podle některých byl jejím vyústěním i dramatický odchod primáře chirurgie Jana Smetky z minulého týdne.

„Před několika dny jsem osobně žádal hejtmana, aby situaci v kyjovské nemocnici vedení kraje konečně vyřešilo. Na pondělí je svolaná do Brna schůzka, kde se toto téma bude řešit,“ uvedl předseda čestné rady nemocnice a starosta Bzence Pavel Čejka. Podle něj situaci ještě komplikuje to, že Josef Pejchl činí rozhodnutí, která už nemohou spadat do jeho pouze dočasného mandátu.

„Zhoršování stavu souvisí ve velké míře právě s tím, že ředitel stále nebyl jmenován, ale je jen pověřen,“ souhlasí i kyjovský starosta František Lukl.

Podle Pejchla ale doba, kdy se nic nedělo, byla už dlouhá a bylo potřeba přejít i k zásadnějším činům. „Jestliže je něco třeba udělat, udělám to. Nemám například omezené podpisové právo, nebo něco podobného,“ hájil se Pejchl. Že bude podobný stav pokračovat, není vyloučené. Neexistuje záruka, že rozhodnutí o novém řediteli padne v nejbližším možném termínu.

„Nemůžu vyloučit, že definitivní verdikt padne na příštím zasedání rady. Nemůžu to ale ani vyvrátit,“ uvedl k nedořešené situaci krajský radní odpovědný za oblast zdravotnictví Oldřich Ryšavý. I on tvrdí, že by chtěl problém uzavřít.

Proč ale krajská rada neustále jmenování nového šéfa odkládá, nechtěl komentovat s tím, že jde o kolektivní rozhodnutí celé rady. Tím nepřímo potvrdil to, co se Hodonínskému deníku podařilo zjistit ze zdroje blízkého krajskému vedení. Josefa Pejchla podle něj prosazuje ČSSD, zatímco druhého kandidáta Františka Adamce zase lidovci.

Obě strany v krajské koalici pak nechtějí té druhé ustoupit. Kvůli plánovaným úsporám ve zdravotnictví je v Kyjově v jednání redukce lůžek. S tím je možné spojit i slučování oddělení. Opatření tohoto rázu vyžaduje jednoznačně jmenovaného ředitele.

Za této situace proto stoupá nervozita zaměstnanců. Ti považují za neseriózní, že kraj neustále odkládá rozhodnutí, a tím celou situaci jen zhoršuje. „Moje představa dočasného dosazení do funkce neodpovídá čtyřem měsícům, ale měsíci, maximálně šesti týdnům. Pak má padnout rozhodnutí,“ uvedl primář dětského oddělení Jan Trubačík. I on cítí vzrůstající nervozitu a zhoršování vztahů.

O tomtéž mluvil minulý týden také primář chirurgie Jan Smetka poté, co podal okamžitou výpověď, když mu provedený test v pracovní době prokázal alkohol v krvi. Podle zjištění Hodonínského deníku na něj poslal kontrolu jeden z pacientů poté, co u něj zpozoroval známky opilosti.

„Panuje určitá nejistota, ale že by se zhoršovala atmosféra, to si nemyslím,“ reagoval na aktuální dění dočasný šéf nemocnice Josef Pejchl.


Klíčová slova

Autoři

Zdeněk Šmýd, Regionální deník

Komentovat článek: Dusno ve špitálu. Chybí mu ředitel

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Dusno ve špitálu. Chybí mu ředitel

Komentáře

další 4 komentáře
Venda Novináři, co vy na to?  | 31. 03. 2011 22:36

Z hodoninsky.denik.cz : O tom, ze Ing. Josef Pejchl, byvaly reditel Nemocnice v Havlickove Brode je opet cinny v pozici manazera velkeho zdravotnickeho zarizeni jsme se dozvedeli. Ale ze opet se snazi kryt umrti, to mozna neprosaklo. Jak by mohlo, kdyz pravdepodobny vinik je na mistni kandidatce te spravne strany. Na podnet na prosetreni nijak nereagoval, spise vse bagatelizoval zastupce zrizovatele tohoto zdravotnickeho zarizeni radni jihomoravskeho kraje odpovedny za oblast zdravotnictvi. Ten jiste nedopusti, aby jeho mistni spolustranik mohl byt nejak ohrozen. Stejne tak by nedopustil problem u cloveka, ktereho on spolu s tehdejsim vedoucim odboru zdravotnictvi KU JMK dosadil do Kyjova na reditelske misto. Dovolim si vyslovit domnenku, ze hejtman snad o techto vecech ani nevi. Jedna se o pacienta kozniho oddeleni, jenz po zadosti sluzbu konajici sestry dne 26.2.2011 o zasah zmineneho odpovedneho lekare se teto pomoci nedockal. Druhy den umira na ARO. Pri zmenach, ktere Josef Pejchl jeste v dobe pred svym jmenovanim (zatim je pouze poveren zastupovanim neobsazeneho mista reditele) v Kyjove provadi, muze byt dalsi mimoradna udalost byt otazkou nekolika dnu.

Venda Jak dopadne kyjovská nemocnice?  | 31. 03. 2011 22:31

Kroky Ing. Pejchla ač je pouze v pověření veením kyjovské nemocnice jednoznačně povedou ke zhoršení dostupnosti péče. Odcházejí lékaři, kteří v nemocnici získali erudici a teď jsou vysoce kvalifikovanými odborníky a necítí tam stabilitu. Své působení v nemocnici zvažuje několik výtečných primářů. Pejchl mezi lidmi šíří atmosféru strachu, kdo není loajální, je okamžitě na černé listině, o přirozené autoritě nelze ani uvažovat. Zajímá jej, kdo ze zaměstnanců čte na internetu hodonínský deník, bezpochyby zavede cenzuru elektronické pošty zaměstnanců. Nedodržuje elementární dohody, co jeden den zaměstnancům řekne, to druhý den neplatí. Snížil primářům platy za služby. Nezdravotníkům protiprávně odebral osobní ohodnocení (aspoň se jim omluvil :-), ale řekl jim, že to bude pokračovat :-( ). Chce zavést špinavou (septickou) operativu ušního oddělení v prostorách čisté porodnice. Přijdete rodit do kyjovské nemocnice, když budete vědět, že na sále před Vámi operovali jiného pacienta s infekčním zánětem dutin? Má za úkol nemocnici zlikvidovat? Zajímavé je, že v břeclavské nemocnici se investuje sedmdesát miliónu (http://breclavsky.denik.cz/zpravy_region/nemocnice-intenzivni-pece-se -zlepsi20110330.html) a v Kyjově Pejchl přijímá úsporná opatření. V Havlíčkově Brodě byli štěstím bez sebe, že se jim ho povedlo zbavit. A kromě této tříleté praxe (kdy to bylo o 10 k 5) nemá nic jiného? Snad stavebnictví? Chcete čekat jak to dopadne?

Občan Jaká neschopnost radnice!  | 31. 03. 2011 11:14

zase nějaké pokoutní zájmy radničních matadorů, když nedovedou jmenovat ředitel, jak asi řídí město,? je to marasmus na n - tou ! jenže zd je ten standard- který limituje komunální politku v celé pseudokapitalistické ČR . Občan.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné