Dva Britově po klinické zkoušce v kómatu, čtyři vykazují zlepšení

Dva Britové jsou po pondělním testu nového léku TGN1412 v kómatu. Stav dalších čtyř mužů, kteří lék dostali a onemocněli, se podle lékařů zlepšil. Podle lékařů může kóma trvat až rok. Britský deník The Times cituje odborníky, podle nichž zůstane aktivní látka v těle obětí nejméně několik týdnů nebo měsíců…

Londýn – takže podle listu ani čtyři muži s mírnějším průběhem choroby nemohou očekávat rychlé uzdravení. Ošetřující lékař řekl novinářům, že průběh onemocnění je zcela ojedinělý.

Stav nemocných se prakticky nezměnil od pondělka, kdy silně negativně reagovali na podávaný ověřovaný lék.

Britský list The Times ve čtvrtek psal o podezření, že při zkoušce nebyla dodržena pravidla, ale testující firma trvá na tom, že respektovala protokol. Výrobce léku se omluvil příbuzným a oznámil, že je plně k dispozici ošetřujícím lékařům.

Případ začal v pondělí, kdy se dobrovolníci zapojili do testů nového preparátu proti artritidě, leukémii a roztroušené skleróze. Šest mužů okamžitě onemocnělo a muselo být převezeno na jednotku intenzivní péče.

Sedmý dobrovolník, který neonemocněl, protože nedostal testovaný lék, ale placebo, řekl, že jeho kolegové „padali jako kuželky“. „Bylo to skutečné peklo,“ řekl tento muž, Raste Rhan. „Napřed si začali trhat trička a stěžovat si na horečku, pak někteří křičeli, že se jim rozskočí hlava. Potom začali omdlévat, zvracet a svíjet se na postelích. Byla to hrůza, protože jsem čekal, že každou chvíli to začne také u mne,“ řekl televizi Sky.

List The Times napsal, že testující firma podle názoru některých expertů nedodržela správný postup. Lékaři deníku řekli, že není správné, aby všech šest dobrovolníků dostalo stejnou dávku a najednou.

Jiní experti odmítli o příčinách tragédie spekulovat. Zdůraznili, že v této fázi pokusů je podobně silná negativní reakce velice vzácná. Z obecného pohledu mohlo být podle nich příčinou buď nesprávné dávkování nebo kontaminace podávaného léku při výrobě.

Záležitost vyšetřuje britský regulační lékový úřad MHRA a zajímá se o ni také policie. Žádný oficiální verdikt o příčině selhání testu zatím nepadl.

Další testy léku jsou s okamžitou platností zakázány a Británie vydala celosvětové varování před dalšími testy. V České republice se tento lék nezkoušel. Americká firma Parexel, která pro výrobce TeGenero zkoušky provádí, prohlásila, že se držela přesně protokolu a že mužům podala správnou dávku.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!