Dva okresy by mohly zůstat bez nemocnic

Návrh ministra zdravotnictví Davida Ratha o neziskových zdravotnických zařízeních nepočítá s nemocnicemi v Šumperku a Jeseníku. Pacienti ze dvou okresů by tak museli za plánovanými zákroky cestovat mnoho desítek kilometrů. Nejbližší nemocnice, které by je ošetřily, jsou až ve Šternberku a Olomouci…

Soukromé nemocnice v Šumperku a v Jeseníku jsou v ohrožení. Pokud návrh ministra Ratha schválí poslanci, budou moci ošetřovat jen akutní případy. Nic víc jim zdravotní pojišťovny neproplatí.

Podstatné zhoršení dostupnosti zdravotní péče pro sto sedmdesát tisíc obyvatel ale nemíní dopustit radnice obou měst ani představitelé Olomouckého kraje. „Návrh zákona znamená ohrožení péče pro sto tisíc lidí. Je to největší hrozba, se kterou jsem se potkal za dobu mého působení na radnici. Uděláme všechno pro to, abychom rozhodnutí poslanců změnili,“řekl starosta Šumperka Zdeněk Brož.

„Je nemyslitelné, aby Jesenicko zůstalo bez nemocnice. Proti návrhu ministra se ostře ohrazujeme a budeme se bránit,“potvrdil i předseda Sdružení měst a obcí Jesenicka a starosta Lipovélázní Lubomír Žmolík (ODS).

Razantní postup proti zákonu chystá i kraj, který se nemíní smířit s tím, že lidé budou dojíždět do nemocnice více než sto kilometrů. „Chtěli bychom veřejnost uklidnit, že obě nemocnice v žádném případě nenecháme padnout. Věříme, že pokud zákon sněmovna schválí, odmítne ho Senát a případně i prezident. Pokud by i tak zákon prošel, obrátili bychom se na Ústavní soud,“nastínil další postup kraje hejtman Ivan Kosatík (ODS).

„Občané si ještě plně neuvědomují celou situaci a hrozbu, že ve dvou okresech nebude zajištěna zdravotnická péče. Návrh zákona je naprosto nesmyslný,“konstatoval zástupce hejtmana odpovědný za zdravotnictví Ladislav Kavřík (ODS). Že by mohla Jesenická nemocnice skončit, rozhodně odmítá její ředitel Jan Jedlička.

„Mohu garantovat, že tady nemocnice zůstane. Celý zákon ale považuji za absurdní. To už není plíživý, ale běžící socialismus,“postěžoval si Jedlička.

Společnost Euromednet, která vlastní nemocnici v Šumperku, se k návrhu zákona nechce příliš vyjadřovat. „Veškeré návrhy silně ovlivňuje předvolební boj, proto je nyní předčasné dělat jakékoliv závěry. Budeme čekat na konečnou verzi zákona,“konstatovala mluvčí Euromednetu Simona Součková.

Ministr Rath odmítá, že by okresy Šumperk a Jeseník zůstaly bez nemocnic. „Majitelé soukromých nemocnic v Olomouckém kraji, pokud budou chtít, mají dvouletou lhůtu na to, aby se zapsali do seznamu a nemocnice existovaly bez problémů dál. Nikdo je nelikviduje,“prohlásil Rath.

„Péče je hrazená z veřejných prostředků, a jestliže o ně nemocnice žádají, měly by splnit určité podmínky,“dodal jeho podřízený z odboru přímo řízených organizací na ministerstvu Pavel Kubíček.

I kdyby se obě soukromé nemocnice rozhodly v budoucnu vstoupit do seznamu neziskových zdravotnických zařízení, nebylo by to jednoduché. Seznam nemocnic je totiž přímo součástí zákona, a přistoupení dalších zdravotnických zařízení by tak muselo být součástí jeho novely. Projednání takové novely přitom trvá ve sněmovně minimálně půl roku.

MICHAL KRESTÝN, DANUŠE KRČOVÁ

Deníky Bohemia

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Anna Bodrová

Rath je potomek bolševického stbáka. Chování má stejné a socialismus v

krvi.

Ohodnoťte tento článek!