Dvě fakultní nemocnice v Brně by se mohly sloučit příští rok

FN Brno

Dvě velké fakultní nemocnice v Brně by se mohly sloučit nejdříve příští rok, jak to umožní připravovaný zákon o slučování vybraných státních organizací. Sloučením vznikne jedna velká nemocnice, která bude v budoucnu zřejmě fungovat jako univerzitní.

Domluvili se na tom zástupci nemocnic a univerzity, řekl novinářům rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Univerzita má zájem spolupracovat s jedinou velkou nemocnicí, zdůraznil rektor.

Sloučení bude znamenat zeštíhlení či přesun některých pracovišť a lůžkových oddělení. Kvalita lékařské péče zůstane nedotčena, zdůraznil ředitel obou nemocnic Roman Kraus. Zřejmě ale propustí část zdravotnického personálu. Kraus připravuje materiál, který by měl přesněji určit podoby budoucích změn. Hotový má být na konci května.

O sloučení nemocnic se spekulovalo od začátku letošního roku, kdy odstoupil ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny Petr Koška a obě zařízení začal vést šéf Fakultní nemocnice Brno Kraus. Podle některých odborníků není v Brně místo pro dvě velké fakultní nemocnice. „Debata probíhala na pozadí připravovaného zákona o univerzitních nemocnicích. Zákon by mohl otevřít cestu k vyřešení některých dlouholetých problémů. Předpokládám mnohem užší koordinaci mezi rozvojem univerzity i univerzitní nemocnice,“ uvedl rektor Bek. Zákon by mohl platit nejdříve od roku 2015.

Podle Krause se sloučením vyřeší špatná ekonomická situace nemocnice u sv. Anny. „Dojde k zeštíhlení některých provozů, což dovolí udělat další investice,“ podotkl Kraus. Zřejmě se podle něj bude propouštět zdravotnický personál, zejména zdravotní sestry. „Obecně řeknu, že jestli se někde zavře celé lůžkové oddělení, tak nebude potřeba personál. Lékařů se to bude týkat minimálně, musíme obsloužit stejný počet pacientů,“ řekl Kraus.

Proti slučování fakultních nemocnic je například senátor a bývalý ředitel Úrazové nemocnice v Brně Miloš Janeček (ČSSD). „Obávám se, že sloučení povede k likvidaci řady pracovišť v nemocnici u svaté Anny, které budou později v Brně chybět,“ řekl ČTK Janeček. Podle něj by mohla jako univerzitní nemocnice v budoucnu fungovat Fakultní nemocnice v Bohunicích a nemocnice u sv. Anny by měla zůstat normální nemocnicí se všemi dosavadními provozy.

Na financování univerzitní nemocnice by se podle vedení Masarykovy univerzity měl kromě pojišťoven podílet i stát, kraj a město. Nemocnice bude společně s univerzitou spolupracovat i s výzkumnými centry Ceitec a Mezinárodním centrem klinického výzkumu (ICRC). Někteří lékaři by měli působit zároveň jako univerzitní učitelé a vědci.

Ohodnoťte tento článek!