Přejít na obsah

Dvě nemocnice by měly vypadnout z krajské sítě

zpět
29.6.2007

Vedení Moravskoslezského kraje do budoucna počítá s tím, že nemocnice v Bílovci na Novojičínsku a v Orlové na Karvinsku nebudou tvořit páteřní síť regionálních zdravotnicích zařízení. Otazníky visí nad budoucností nemocnice v Orlové, která je společným zařízením s karvinskou...

Vedení Moravskoslezského kraje do budoucna počítá s tím, že nemocnice v Bílovci na Novojičínsku a v Orlové na Karvinsku nebudou tvořit páteřní síť regionálních zdravotnicích zařízení. V ní by tak měly kromě ostravské fakultní a městské zůstat krajské nemocnice v Opavě, Novém Jičíně, Krnově, Karviné, Havířově, Frýdku-Místku a Třinci-Sosně.

„O bíloveckou nemocnici žádá město, navíc nemá další smysl, aby fungovala v celém spektru oborů,“ uvedl při čtvrtečním jednání zastupitelů hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský (ODS).

Jeho náměstek pro zdravotnictví Jiří Veverka (ODS) doplnil, že považuje za reálné, že by nemocnice mohla přejít pod křídla bílovecké radnice na přelomu roku.

Otazníky visí nad budoucností nemocnice v Orlové, která je vlastně společným zdravotnickým zařízením s karvinskou.

„Rozhodli jsme se zachovat Karvinou. V celém okrese je totiž celkem šest nemocnic, což je nejvíce v republice, proto se to musí řešit,“ poznamenal Veverka.

Během příštího roku nebo možná dvou let by však ještě nemělo v orlovském zařízení dojít k žádným velkým změnám.

Ještě do konce volebního období, tedy do příštího podzimu, chtějí mít radní jasno, v jaké formě bude základní síť sedmi nemocnic fungovat, nestanou-li se z nich třeba akciové společnosti.

Navíc předpokládají, že by krajská nemocnice v Třinci-Sosně mohla v budoucnu více spolupracovat se sousedním privátním zařízením v Podlesí.

Radim Kijonka, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Dvě nemocnice by měly vypadnout z krajské sítě

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Dvě nemocnice by měly vypadnout z krajské sítě

Komentáře

1 komentář
Milan Šilhan Z "krajské sítě" žádné nemocnice  | 30. 06. 2007 11:51

nevypadnou. Vzhledem k primárním úkolům kraje ve smyslu zákona o krajích je kraj povinen starat se o "síť veřejných zdravotních služeb" na svém území. Majetkové věci jsou až sekundární. Pro zdravotníky i laiky by bylo rozhodně zajímavější, kdyby se dozvěděli, jak se zdravotní péče v krajích po jejich převzetí odpovědnosti za lokální zdravotnictví vylepšila či vyhoršila. S tím si zřejmě krajský zastupitelský sbor nedělá příliš starosti. Bylo by totiž zajímavé, kdyby bylo známo, jak vstřícně se chovaní nemocnice "kraje" k smluvním specialistům nebo praktickým lékařům a naopak a jak se vylepšily za krajského panování vztahy se zdravotními pojišťovnami. Je předpoklad, že nemocnice, které převezmou města, budou mít k občanům blíž, protože v takovémto zařízení výrazně poklesne anonymita vztahu pacient - zdravotník a že si města pohlídají lépe než anonymní kraje ku příkladu situace na JIP a ARO odděleních. Což také znamená, že sdělí veřejnosti, jaká bezpečnostní opatření vedení nemocnic a zřizovatelé učinili. Doporučoval bych to v souvislosti nejen s případem v Havl.Brodě, ale s dalšími případy "černých andělů", které byly nedávno s výslednou doživotkou souzeny v SRN. Neméně potřebné by bylo, kdyby se kraje a noví vlastníci nemocnic pochlubili, jak jim to nyní jde a jaké má kraj jako územní zdravotní správa statistické výsledky. Majetek nemusí být až první v řadě.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné