Přejít na obsah

E-neschopenky se blíží, fungovat začnou během několika týdnů

zpět
20.10.2010
počítač, lékař, sestra
zvětšitpočítač, lékař, sestraZdroj: www.examine.net

počítač, lékař, sestra | Zdroj: www.examine.net

 

Již za několik týdnů budou moci lékaři začít využívat systém elektronických neschopenek. V současné chvíli se dolaďují některé technické detaily, jinak už je téměř hotový. Systém má zjednodušit komunikaci mezi zaměstnavatelem, nemocným a Českou správou sociálního zabezpečení.

V rámci zahájení zdravotnického veletrhu Medical Fair a Rehaprotex na brněnském výstavišti to uvedl náměstek ministra zdravotnictví pro informatiku Jiří Schlanger.

„Elektronická neschopenka je jakýsi předskokan projektu e-Health,“ uvedl Schlanger na konferenci věnované elektronizaci zdravotnictví. Neschopenku v elektronické podobě, která by měla uspořit čas i papír, bude spouštět ministerstvo práce a sociálních věcí v úzké spolupráci s ministerstvem zdravotnictví.

Podle Schlangera se nyní ještě dolaďuje elektronická komunikace mezi Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) a praktickými lékaři. Ti musí mít v ordinaci vhodný aplikační software, který elektronickou komunikace podporuje.

Od půlky října zkušební provoz

Podle stránek ČSSZ je možné hlášení o vzniku, změně režimu a ukončení dočasné pracovní neschopnosti, takzvané e-Podání HPN, od půlky října zkoušet ve zkušebním provozu. Vláda si od projektu slibuje ušetření administrativních úkonů i velké úspory. Elektronizace hlášení včetně databáze má stát 16,6 milionu korun.

„Propočítané náklady na elektronizaci neschopenky se vrátí při zpracování 550 tisíc pracovních neschopností,“ řekla LN mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová. To znamená, že na poštovném, které od srpna hradí úřad lékařům, a dalších nákladech se elektronizace vrátí odhadem za čtyři měsíce.

Úplný přechod na elektronickou neschopenku vyžaduje změnu zákona, a tak se neočekává dřív než v roce 2012. „Lékaři a zaměstnavatelé budou mít po přechodnou dobu možnost výběru, zda nové elektronické služby využijí,“ popisuje Buraňová.

Trend elektronizace

Podobná očekávání má od celého projektu elektronizace zdravotnictví, která se v ČR rozbíhala dosud jen zvolna. Pro příští roky ji chce ministerstvo zdravotnictví intenzivně prosazovat, podle Schlangera na to potřebuje úzce spolupracovat s dalšími resorty včetně sociálních věcí a vnitra.

Cílem by podle Schlangera měla být součinnost různých systémů včetně Czech Pointu, projektu e-government a datových schránek.


Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

17.5. Co přinese eHealth Co přinese eHealth
11 příspěvků

Komentovat článek: E-neschopenky se blíží, fungovat začnou během…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku E-neschopenky se blíží, fungovat začnou během…

Komentáře

dalších 10 komentářů
MUDr Jiří a k čemu to je?  | 20. 10. 2010 19:04

Taty nejde jen o ušetřené poštovné, ale OSSZ takto ušetří peníze na pracovní síly, které nyní přepisují neschopenky do počítače, protože to za ně udělají doktoři, ti ale nic nedostanou, navíc budou si muset od OSSZ koupit příslušný program, o ztrátě času nevluvě. Děkuji, nechci

prorok Ha ha ha  | 20. 10. 2010 15:09

O sedmdesátileté důchodkyně nemějte strach, ty to mohou zabalit, kdy budou chtít. Zato opvoďáci nedůchodového věku budou mít koudel u řiti, až se to na ně všechno navalí . O Šlangera a spol se taky nebojte, megapr§sery jsou na pořadu každý den, to už patří k folklóru a nikoho to moc nevzruchuje. A že se sníží počet praktiků - no a? Ten zbytek vohnoutů to taky zvládne, a za poloviční cenu, vsaďte se.

Kony a k čemu to je?  | 20. 10. 2010 14:39

Neopomenount cenu práce ambulance.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné