eHealth Day 2017

Dne 15. února se v přednáškovém sále IKEM konala již počtrnácté konference eHealth Day, bilancující opět po roce stav elektronizace systému zdravotní péče a rozvoj telemedicínských technologií a služeb.

Z celkem 13 prezentací se více než 100 posluchačů dovědělo zejména o plánech MZ ČR na elektronizaci zdravotnictví, což jeden z přednášejících zástupců MZ vtipně nazval fata morganou, řka plány bychom měli.

A opravdu, máme zde historicky již České Národní Fórum pro eHealth, Platformu pro elektronické zdravotnictví, útvar na MZ, který připravil Národní strategii elektronického zdravotnictví, na soukromé bázi nedávno vznikl Institut pro elektronizaci zdravotnictví a časem by mělo vzniknout i Národní centrum elektronického zdravotnictví jako koordinační a řídící orgán implementace elektronizace v ČR. Plány bychom opravdu měli, nyní si lze jen přát, aby došly také naplnění, neboť v evropském srovnání patříme zatím více méně k průměru. Vzorem by mohly být přece jenom v praxi již, byť zatím nesměle, fungující dílčí aplikace z oblasti telemedicíny, které si nečiní a ani nemohou činit nárok na nějaké masové rozšíření.

Tradiční účastníky musela zaujmout prezentace stavu elektronizace zdravotnictví kraje Vysočina, který je v tomto směru přece jen dál nežli ostatní, muselo je vyděsit Nařízení Evropské komise a Rady Evropy o tvrdé ochraně osobních údajů, známé jako General Data Protection Regulation (GDPR), které začne pod velkými sankcemi platit od 25.5.2018 a některé účastníky mohla zaujmout i nabídka a plány nového Institutu pro elektronizaci zdravotnictví, přicházející s elektronickým zdravotním záznamem pacienta (EHR) v mobilních zařízeních s využíváním doplňované databáze údajů původní elektronické zdravotní knížky IZIP.

Ohodnoťte tento článek!