EK bude řešit stížnost majitele nemocnic v Hořovicích a Berouně

David Rath

Středočeský kraj prý znevýhodňuje soukromé nemocnice, protože nemohou žádat o evropské dotace. Evropská komise kvůli tomu v listopadu začne řešit stížnost majitele soukromých nemocnic v Berouně a Hořovicích Sotiria Zavalianise, který nesouhlasí s nerovným postavením soukromých a krajských zařízení. Informovala o tom včerejší středočeská příloha MfD.

„Komise uvedla, že uznává, že ve Středočeském kraji je nerovné postavení nemocnic. A podle nových pravidel, která v listopadu nahradí stávající, začne naši stížnost se všemi důvody k podání podnětu řešit,“ řekl listu Pavel Černý ze společnosti EuroPace, která se zabývá veřejnými zakázkami a Zavalianisovi s případem pomáhá.

Kraj podle MfD přiznává, že většina peněz na zdravotnictví z EU putuje do krajských nemocnic. Existují podle něj však i výzvy určené pro nemocniční zařízení jiných vlastníků než kraje. Hejtman David Rath (ČSSD) navíc odmítá, že by měl být soukromý majetek dotován z veřejných financí. „Navíc nemocnice byly Petrem Bendlem zprivatizovány velmi lacino, tudíž soukromí podnikatelé už v podstatě podporu od kraje dostali a tato ztráta stále zatěžuje účetnictví krajských nemocnic. Vnímám to jako kompenzaci,“ uvedl Rath.

Výzvy pro zisk dotací soukromých nebo městských zařízení jsou prý vypisovány od roku 2008. Minulé vedení kraje v nich podle Ratha poskytlo kolem 100 milionů korun, loni se tato částka snížila na 50 milionů. „Letos to bude vzhledem k propadu plateb pojišťoven víc, asi 150 milionů. Také jsme zvolili formu navýšení základního jmění nemocnic,“ dodal Rath.

Evropská komise již jednu stížnost kvůli nemocnicím ve Středočeském kraji řešila. V létě hejtmana vyzvala, aby neprodleně podepsal dotaci na modernizaci nemocnice ve Slaném na Kladensku. Rath ji odmítal podepsat, jelikož podle něj nemocnice zakoupila předražené nemocniční přístroje. Město

Ohodnoťte tento článek!