EK čekají středočeské nemocnice

Titulní obrázek

Pokud středočeský hejtman Petr Bendl na dnešním jednání středočeského zastupitelstva nezareaguje na výzvu ČSSD, aby zrušil či alespoň pozastavil privatizaci deseti nemocnic, sociální demokracie se ihned obrátí na Evropskou komisi (EK) se stížností…

Bendl však už dal vědět, že se zastavením privatizace nepočítá.

Komisaři pak budou podle poslance Richarda Dolejše (ČSSD) zhruba rok posuzovat, zda se Středočeský kraj nedopustil nedovolené veřejné podpory při privatizaci nemocnic.

„Rozdíl mezi účetní hodnotou a cenou, za kterou je kraj prodává, činí asi tři čtvrtě miliardy korun, a v tom vidíme nedovolenou veřejnou podporu,“ uvedl Dolejš.

Kraj za nemocnice dostane 466 miliónů korun, přičemž účetní hodnota prodávaných zařízení činí asi 1,2 miliardy korun. ČSSD mluví o krádeži za bílého dne.

„Kdyby přišel jakýkoli jiný investor, musí zaplatit tržní cenu,“ ilustroval věc sociálnědemokratický stínový ministr zdravotnictví David Rath.

Podání ke komisi, která může celý proces zrušit, nebude zřejmě jediným právním krokem proti privatizaci. Komunální zastupitelé ČSSD v Rakovníku zvažují žalobu na kraj pro porušení zákona o veřejných neziskových nemocnicích. Kraj je dostal od státu zadarmo a třeba městu Nymburk prodává zdejší nemocnici za 80 miliónů korun. Zákon však podle Dolejše říká, že kraj měl nemocnice nabídnout státu či obci k bezúplatnému převodu. To se nestalo třeba v případě Rakovníku, Hořovic či Mělníku, ačkoli města o převod žádala.

ČSSD také do konce července připraví podnět k Nejvyššímu kontrolnímu úřadu, aby prověřil, zda se k středočeským nemocnicím přistupuje s péčí řádného hospodáře, a zvažuje i stížnost k antimonopolnímu úřadu.

Právo

EK čekají středočeské nemocnice
Ohodnoťte tento článek!