Přejít na obsah

EK navrhla společné hodnocení nových zdravotnických nástrojů

zpět
1.2.2018
zvětšit Autor: Corentin Béchade

Autor: Corentin Béchade

 

Země Evropské unie by při hodnocení nových zdravotnických nástrojů a léčiv měly používat jednotný postup a metodiku, včetně společného klinického hodnocení. Navrhuje to Evropská komise, podle které by lepší spolupráce zemí v této oblasti měla pro pacienty znamenat větší informovanost a rychlejší přístup k novinkám na trhu.

„Čekám, že díky sdílení a výměně odborných poznatků náš krok zefektivní využívání zdrojů v členských státech, a zabrání tak zdvojování činnosti při posuzování totožných výrobků,“ poznamenalkomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis.

Státy unie by podle představy komise měly k posuzování nových nástrojů a léčiv k dispozici společnou metodiku a postupy. Spolupráce se má dotknout čtyř základních oblastí, kromě společného klinického hodnocení také společných vědeckých konzultací, identifikace nových technologií a dobrovolné kooperace také v dalších oblastech. Práci má koordinovat skupina složená ze zástupců členských zemí.

Jednotlivé země EU budou dál odpovídat za hodnocení neklinických, tedy třeba ekonomických, sociálních či etických aspektů zdravotnických technologií a za rozhodování o stanovení ceny a jejím proplácení.

Návrh, který přichází po dvou desetiletích dobrovolné spolupráce zemí, nyní projednají příslušní ministři a také europarlament. Po přijetí by měly státy dostat tři roky na úpravu svých vlastních pravidel.


Komentovat článek: EK navrhla společné hodnocení nových…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné