Ekonomové radí Česku: vybírejte dál poplatky

Titulní obrázek

Kdyby se v ekonomice používalo školní známkování, dostalo by Česko za loňský rok jedna minus. Stát měl šestiprocentní růst ekonomiky, dařilo se vývozu a nezaměstnanost klesla na minimum. Jenže podle OECD, která sdružuje 30 nejvyspělejších států světa, nesmíme usnout na vavřínech…

Včera do Prahy dorazil generální tajemník OECD Angel Gurría, který s sebou přivezl doporučení, jak i nadále udržet naše hospodářství v pohybu.

Vláda má například pokračovat v poplatcích za zdravotní péči, zavést školné na vysokých školách a posunovat věk odchodu do důchodu. „Od roku 2012 se začne stárnutí obyvatel zrychlovat a ve dvacátých či třicátých letech bude gradovat,“ varoval Gurría. Podle něj je tedy správné, že česká vláda chce posunout věk odchodu do důchodu z 62 na 63 let. „Většina zemí nyní začíná s odchodem v 65 letech a tato hranice se tam dál posunuje. Takže i vy máte prostor pro posunutí věku do důchodu,“ dodal Gurría.

Premiér Mirek Topolánek byl včera viditelně spokojen, protože většina rad světových ekonomů koresponduje se záměry vlády.

„Jde o nezávislou studii, která říká nepříjemné věci, které tady nechce slyšet opozice ani odbory,“ uvedl Topolánek. Ačkoliv vláda včera sklízela pochvalu za již uskutečněné reformy, došlo také na „opatrnou“ kritiku. Ekonomové z OECD se totiž s mírnými obavami dívají na připravovanou druhou fázi reformy zdravotnictví. Ministr Julínek v ní navrhuje, aby se zdravotní pojišťovny převedly na akciové společnosti, což by mohlo vyústit až v jejich privatizaci. „Jsou s tím spojena rizika, aby při zrodu konkurence nevznikl efekt slízání smetany – tedy aby si pojišťovny nevybíraly jen atraktivní zdravé klienty, kteří dlouho platí a nic je nestojí,“ upozornil Gurría.

Jan Klička, Regionální deník

Ekonomové radí Česku: vybírejte dál poplatky
Ohodnoťte tento článek!