Přejít na obsah

Ekonomové radí Česku: vybírejte dál poplatky

zpět
25.4.2008

Kdyby se v ekonomice používalo školní známkování, dostalo by Česko za loňský rok jedna minus. Stát měl šestiprocentní růst ekonomiky, dařilo se vývozu a nezaměstnanost klesla na minimum. Jenže podle OECD, která sdružuje 30 nejvyspělejších států světa, nesmíme usnout na vavřínech...

Včera do Prahy dorazil generální tajemník OECD Angel Gurría, který s sebou přivezl doporučení, jak i nadále udržet naše hospodářství v pohybu.

Vláda má například pokračovat v poplatcích za zdravotní péči, zavést školné na vysokých školách a posunovat věk odchodu do důchodu. „Od roku 2012 se začne stárnutí obyvatel zrychlovat a ve dvacátých či třicátých letech bude gradovat,“ varoval Gurría. Podle něj je tedy správné, že česká vláda chce posunout věk odchodu do důchodu z 62 na 63 let. „Většina zemí nyní začíná s odchodem v 65 letech a tato hranice se tam dál posunuje. Takže i vy máte prostor pro posunutí věku do důchodu,“ dodal Gurría.

Premiér Mirek Topolánek byl včera viditelně spokojen, protože většina rad světových ekonomů koresponduje se záměry vlády.

„Jde o nezávislou studii, která říká nepříjemné věci, které tady nechce slyšet opozice ani odbory,“ uvedl Topolánek. Ačkoliv vláda včera sklízela pochvalu za již uskutečněné reformy, došlo také na „opatrnou“ kritiku. Ekonomové z OECD se totiž s mírnými obavami dívají na připravovanou druhou fázi reformy zdravotnictví. Ministr Julínek v ní navrhuje, aby se zdravotní pojišťovny převedly na akciové společnosti, což by mohlo vyústit až v jejich privatizaci. „Jsou s tím spojena rizika, aby při zrodu konkurence nevznikl efekt slízání smetany - tedy aby si pojišťovny nevybíraly jen atraktivní zdravé klienty, kteří dlouho platí a nic je nestojí,“ upozornil Gurría.

Jan Klička, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Ekonomové radí Česku: vybírejte dál poplatky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ekonomové radí Česku: vybírejte dál poplatky

Komentáře

další 4 komentáře
Platit Sestrám na veterině  | 25. 04. 2008 19:34

Zatím vybírají např. veterináři. A pes , který byl ochrnutý za 6000,- běhá. Majitel důchodce za 30,-, ho možná nepřežije. Ekonomicky je to jasné a předplacené.

sestra ekonomové  | 25. 04. 2008 17:06

Když ekonomové radí, tak ať ekonomové vybírají, já už toho mám dost !!!!!

Hrobař ekonomem. Vybírejte dál, je to pěkný začátek....  | 25. 04. 2008 13:30

hned jak to půjde prosím vyměnte vaše chudé (zchudlé?) obyvatelstvo za movitější a poplatky zvyšte a zavedťe další. Až budete dost bohatí, ale opravdu bohatí pak můžete splynout s námi a my vám opět ukážeme jak se dá zbohatnout - no na chudácích, těch je nejvíc. Chválím vás. H.E. Aby toho bylo víc, to opakuji. Chválím vás.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné