Elektronické cigarety by zasloužily lepší kontrolu, míní Boris Šťastný

Boris Šťastný.

Elektronické cigarety představují podle předsedy sněmovního zdravotního výboru Borise Šťastného (ODS) vážné riziko otravy. Vyzval proto ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), aby tyto cigarety začal řešit. Podle Šťastného je neudržitelné, aby na trhu bylo velké množství nekontrolovaných elektronických cigaret, u nichž kuřáci neznají složení látek, jež vdechují. Výrobci považují elektronické cigarety s ověřenou kvalitou za bezpečné.

Heger ČTK řekl, že zákon, který chystá, zachází s elektronickými cigaretami jako s rizikovou záležitostí, hlavně z pohledu ochrany dětí a mladých lidí. „Elektronické cigarety se nebudou smět kouřit všude tam, kde bude kouření zakázáno,“ uvedl. Dosavadní zákaz kouření chce Heger od roku 2014 rozšířit na restaurace. Chce také zvýšit pokuty prodejcům, pokud cigarety, včetně elektronických, prodají dětem a mladistvým.

Za obsah náplní elektronických cigaret mají podle ministra ručit výrobci a prodejci. Připravovaný zákon počítá s tím, že složení bude na výrobku uvedeno a limity budou přesně určené.

Podle výrobců, kteří na dnešním semináři ve Sněmovně oslovili zákonodárce, je riziko elektronického inhalátoru srovnatelné s používáním žvýkaček, které obsahují stejné nebo podobné složky. „Při porovnání chemického složení par při inhalaci se škodlivostí látek vznikajících při kouření klasické cigarety je riziko inhalování téměř nulové,“ uvedli s doporučením, aby lidé kupovat tyto cigarety jen od výrobců s ověřenou kvalitou výrobku.

Šťastný, který dlouhodobě bojuje proti kouření, však slova o bezpečnosti elektronické cigarety odmítl. „Již 50 až 60 miligramů nikotinu je smrtící dávka jedu. Dnes koupíte mnohonásobně víc této látky kdekoli na ulici nebo přes internet, a to bez omezení a povinnosti takové výrobky kontrolovat a značit,“ řekl.

Ministerstvo by podle Šťastného mělo vydat vyhlášku a určit kontrolní orgány a postupy, aby ochránilo zdraví občanů. Elektronické cigarety odmítá poslanec brát jako prostředek k odvykání kouření, je to podle něj jen jiná aplikační forma nikotinu. Heger naproti tomu soudí, že elektronické cigarety jsou přínosem při odnaučování kouření. Vidí ale i jejich problémy, co se týče obsahu nikotinu v náplních. EU k tomu připravuje regulaci.

Ministr rovněž uvedl, že je relativně obtížné z pohledu ochrany prostředí a nekuřáků odlišovat, kdo kouří elektronické cigarety a kdo klasické. „I proto chystaný zákon zachází s elektronickými cigaretami jako s rizikovou záležitostí, zejména z pohledu ochrany mladých lidí. Takže my se jim budeme bránit podobně jako cigaretám normálním,“ shrnul.

Ohodnoťte tento článek!