Elektronické recepty nakonec od roku 2015 povinné nebudou

Vlevo ePreskripce SÚKL, vpravo „počítačový“ recept s Tramisem

Elektronické recepty, které měly být od roku 2015 povinné a nahradit dosavadní papírové recepty, fungovat nezačnou. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce tuto povinnost zcela zrušit nebo alespoň účinnost zákona o několik let odsunout.

„Já jsem vůbec nepochopil, co to vlastně má přinést. Kromě toho, že Státní ústav pro kontrolu léčiv by si jistě zdůvodnil, proč si má vybudovat poměrně robustní a drahý informační systém,“ řekl deníku DNES ministr zdravotnictví. Ústav na zajištění provozu systému vypsal zakázku na 120 milionů korun. Podle Němečka se ale systém nedá ani v termínu připravit.

Novelu zákona o léčivech, která povinnost psát elektronické recepty od příštího roku pro lékaře a lékárníky zavádí, podepsal loni v březnu tehdejší prezident Václav Klaus. Elektronický recept ovšem mohou lékaři vystavovat po dohodě s pacientem už několik let. Drtivá většina receptů je přesto stále papírová.

Němeček si myslí, že kromě náhrady papíru počítačovými daty nemá elektronický recept žádné jiné výhody. Už dnes se podle něj například u lékové úřadu shromažďují data o tom, jaké léky pacient dostal, jen se prý nevyužívají.

Předkladatelé z řad tehdejší koalice si loni od povinných elektronických receptů slibovali úspory až dvě miliardy korun ročně. Měli podle nich také zmizet falešné recepty.

Ohodnoťte tento článek!