Elektronické zdravotní knížky živoří

IZIP, nebo flash disky?

Napsat diagnózu, datum očkování nebo krevní skupinu můžou lékaři do elektronických zdravotních knížek. Doktoři ani pacienti v regionu je však nevyužívají.

Pacient míří k doktorovi. Po vyšetření zjistí diagnózu a lékař mu ji napíše do jeho knížky.Neté papírové, ale takzvané elektronické. Taková měla být praxe. Ve skutečnosti však elektronické zdravotní knížky využívá málokdo. Zda Všeobecná zdravotní pojišťovna tento projekt v dohledné době ukončí, je zatím otázkou. Za projekt již pojišťovna zaplatila více než miliardu a půl bez daně.

Podle některých praktických lékařů z Blanenska i jejich pacientů se v regionu elektronické zdravotní knížky příliš nepoužívají. „Knížku jsem si pořídila asi před dvěma lety. Od té doby mi do ní nenapsal záznam jediný doktor,“ uvedla klientka Všeobecné zdravotní pojišťovny Hedvika Hebelková z obce Suchý. Ačkoliv se při každé prohlídce u lékaře na knížku ptala, dostala vždy stejnou odpověď: Nezlobte se, knížky nepoužíváme.

Někteří lékaři to vysvětlují tím, že na zapisování údajů nemají čas. „Netrávím moc času na ambulanci, možná bych pak říkal něco jiného. Ale z mého pohledu je údržba elektronických zdravotních knížek časově náročná. Musím zvládat spoustu jiných věcí, pacientů je hodně,“ vysvětlil doktor Miloš Nečas, který pracuje na gynekologii v boskovické nemocnici.

Nemocnice svým lékařům používání knížek ani neumožňuje. „Přiznám se, že registrovaní do projektu nejsme,“ uvedl ředitel boskovické nemocnice Rostislav Verner.

Počítač potřeba

Elektronické knížky navíc vyžadují počítač a ten v některých ordinacích chybí. „Můj praktický lékař počítač nemá, takže když jsem jej o záznam do knížky požádala, jen kroutil hlavou,“ řekla Hebelková. Podobný problém řeší lidé i v dalších ordinacích. „Knížky nevyužívám, protože píšu na stroji,“ uvedla Jaroslava Korousová, která vede v Boskovicích soukromou dětskou ordinaci. Podle ní s tím však lidé problém nemají.

„Za celou dobu se mě nikdo z nich na knížku nezeptal,“ dodala Korousová. To blanenská nemocnice je v projektu elektronických zdravotních knížek přihlášená. „Každému pacientovi, který má knížku registrovanou, údaje zapisujeme. Už ale nedokážu říct, nakolik vepsané informace využívají například praktičtí lékaři,“ uvedla ředitelka nemocnice v Blansku Vladimíra Danihelková.
Elektronická zdravotní knížka slouží především k předávání informací mezi pacientem a lékařem a mezi lékaři navzájem.

Lidé si v ní najdou vše, co potřebují, od zjištěných alergií pacienta po platby zdravotního pojištění. Knížka člověka dokonce upozorní, že se má nechat přeočkovat. To vše přes internet. V současné době však všechno směřuje k tomu, že projekt v polovině příštího roku ukončí. „Z jednání Správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny vyplynulo, že pořídíme dalších šestačtyřicet procent akcií projektu elektronických zdravotních knížek,“ uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod s tím, že potom bude pojišťovna vlastnit většinu akcií.
Ve společnosti se předběžně chystají k ukončení projektu knížek v červnu příštího roku.

Nejistá budoucnost

„Pochybuji, že to má nějakou budoucnost. Lidé knížky nevyužívají. A když ano, jako třeba já, zase jim nevyjdou vstříc doktoři. Po dvou letech, co knížku mám, můžu říct, že je mi úplně k ničemu,“ dodala důchodkyně Hedvika Hebelková. Diskutujte na www.blanenskydenik.cz

Ohodnoťte tento článek!