Přejít na obsah

Elektronizaci záchranek již na Vysočině dokončili

zpět
23.2.2010
počítač
zvětšitpočítačZdroj: monster.com

počítač | Zdroj: monster.com

 

Elektronizace vozů Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina je již dokončena, záchranáři mohou využívat informace z databáze IZIP nebo Karta života. „Příliš to ale nevyužíváme, spíše čekáme na nějakou databázi, která bude společná pro kraj a bude předávat informace z jednotivých zdravotnických zařízení,“ uvedla pro Zdraví.Euro.cz ředitelka služby Vladislava Filová.

Do vozů zdravotnické záchranné služby byly nainstalovány nové technologie. O jaké se přesně jedná?

Jedná o umístění přenosných zodolněných PC do sanitních vozidel a do vrtulníku zdravotnické záchranné služby. Technologie umožňuje on-line komunikaci se zdravotnickým operačním střediskem, navigaci na místo zásahu, vyplnění zdravotnické dokumentace včetně jejího vytištění přímo ve vozidle, odeslání dat do SW pro vykazování zdravotním pojišťovnám. Součástí je také možnost nahlížení do jakékoli databáze, do které nám bude umožněno nahlížet a které se týkají zdravotního stavu pacienta.

Máte tedy přístup k databázím jako je Karta života nebo IZIP?

Ano, tyto databáze využívat můžeme. Systém je otevřený. U nás se to ale příliš neuvyužívá, k projektům se připojilo málo lidí. Spíš čekáme na nějakou databázi, která bude společná pro kraj Vysočina a která bude předávat informace z jednotivých zdravotnických zařízení. Loni se k tomu přidaly i nemocnice kraje Vysočina, ale lidí s urgentními informacemi je stále málo.

Jste první kraj, který má elektronizaci vozů dokončenou. Co vás přimělo, abyste s ní vůbec začali?

Výběrové řízení probíhalo již v roce 2008 a impulzem bylo to, že technologie takového typu jsou již standardem v několika státech Evropy. My jsme se rozhodli to napodobit, protože chceme být nejlepší záchrannou službou v České republice.

Kolik kraj za elektronizaci vozů zaplatí?

Celkové náklady na projekt se vyšphaly na zhruba 33 milionů korun. Tento systém využívá 50 zásahových vozidel včetně vrtulníku.

Jaké další výhody si od elektronizace slibujete?

Elektronizace nám do budoucna umožní on-line předávání informací o pacientovi do příslušného zdravotnického zařízení, do kterého bude pacient transportován.


Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Elektronizaci záchranek již na Vysočině…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Elektronizaci záchranek již na Vysočině…

Komentáře

dalších 5 komentářů
MSDF Nyni nastoupi vysilacky Krajta  | 23. 02. 2010 23:05

ktere zakrouti krkem zradcum online

a tie elektrony len tak frcia po tych drotov  | 23. 02. 2010 23:04

znam to dobre z vojenske katedry

NWA Účelně vynaložené náklady  | 23. 02. 2010 15:09

No to tedy docela žasnu. Celkové náklady na projekt jsou 33 mil. Kč., Záchranka kraje Vysočina má v provozu 22 vozidel a 1 vrtulník, takže cena zařízení do jednoho vozu je 660 000,- Kč, pokud je to počítáno do všech 50 aut, to znamená i do těch, které stojí jako záložní v garáži (většina - čili 27 aut). Pokud bychom cenu rozpočítali jen na "ostrá" prvosledová auta a vrtulník, jsme najednou na pořizovacích nákladech skoro 1500 000,- Kč na vozidlo. Slušný poměr cena/výkon zvláště, když se to zatím příliš nepoužívá... Asi se přestěhuju na Vysočinu, vypadá, že je to bohatý kraj, který i v době krize má jasně určené priority a nemusí hledět na korunu...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné