Emmerová chce preferovat domácí výrobce léků jako levnější

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová chce preferovat domácí výrobce léků, protože jejich produkty jsou levnější. Emmerová v Radiožurnálu zdůraznila, že tento přístup nesouvisí s tím, že její syn má řídící funkci v tuzemské firmě Zentiva…

PRAHA –

Stejně by podle ní postupoval každý sociálnědemokratický ministr, který se řídí programovým prohlášením vlády.

„Jestliže firma vyrábí levnější kopie originálních léků a my máme zájem ve zdravotnictví konečně ušetřit a zabezpečit, aby nedocházelo k finančním krizím, tak taková tendence tam může být,“ potvrdila.

Připomněla, že to je oficiální trend, který je vyhlášen a může se týkat kohokoli, kdo bude splňovat kritéria.

Kopie versus originál

Levnější kopie léků od českých či zahraničních firem, které se cenově příliš neliší, tvoří 40 procent objemu spotřebovaných léků, ve finančním vyjádření 35 procent, většinu tedy zatím tvoří léky originální.

Průměrná cena balení léku v Česku loni dosáhla zhruba 150 korun. Balení českého přípravku stálo kolem 70 korun, zahraniční přípravky bez slovenských léků 235 korun.

Ministryně střet zájmů odmítá

Emmerová odmítla názor, že se může dostat do střetu zájmů a zvýhodnit firmu, v níž pracuje její syn.

Řekla, že to ji skutečně ani nenapadlo, proto také informace o svém synovi premiérovi „aktivně neohlásila“. Dodala, že ve zdravotnické veřejnosti je tato informace všeobecně známa.

Emmerová považuje syna za muže na svém místě, který vše dělal tak spravedlivě a správně, jak se snažila chovat i ona.

„Mě, a doufám ani jeho by nenapadlo kout pikle na téma léky,“ řekla krátce předtím, než jí premiér Stanislav Gross oficiálně předal ministerstvo.

Emmerová uvedla, že syna nebude nabádat k tomu, aby z firmy odešel. „V žádném případě. To tedy rovnou prohlašuji, to bych musela odejít já,“ řekla.

Ovlivní Emmerová kategorizaci?

Emmerová řekla, že doporučení kategorizační komise bude ctít. Pokud by jako ministryně chtěla rozhodnout jinak, musí to mít řádně zdůvodněné.

Ředitel Mezinárodní asociace farmaceutických společností Pavol Mazan připomněl, že ministr rozhoduje ročně o lécích za několik desítek miliard korun. V minulosti někteří ministři doporučení na poslední chvíli měnili, řekl Mazan Radiožurnálu.

Ministryně prohlásila, že zkontroluje, jakým způsobem se výběr léků provádí. Pro rozhodování komise chce stanovit jasná pravidla a kritéria a firmám poskytnout možnost odvolání.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!