Emmerová chce řešit celé pražské zdravotnictví

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová chce řešit pražské zdravotnictví jako celek. Sloučení fakultních nemocnic Všeobecné, Bulovky a Thomayerovy, se kterým začal její předchůdce Jozef Kubinyi, podle Emmerové neřeší problémy pražského zdravotnictví. „Nejde o to jen řešit tři nemocnice, ale rovnou celou Prahu,“ řekla Emmerová…

PRAHA –

Kubinyi jmenoval pro tato tři lůžková zařízení společného ředitele, právně náležitosti spojení však dosud provedeny nebyly.

Ministryně nyní čeká na výsledky ekonomické analýzy, která byla zadána jedné vídeňské firmě. Chce se z nezávislé studie dozvědět, zda spojení je výhodné.

„Jsem zpravovaná různými lidmi z těchto tří nemocnic, že to není výhodné, že se naopak náklady zvýšily a že to není dostatečně promyšlené, aby sloučení splnilo předpokládanou funkci,“ řekla.

Děkan první lékařské fakulty Štěpán Svačina naopak tvrdí, že zkušenosti ze společného řízení tří nemocnic jsou kladné. Podle něj nastala nyní situace k tomu, aby byly pozitivní zkušenosti analyzovány dobrým ekonomickým rozborem.

DÁLE ČTĚTE:
Ministryně Emmerová proti privatizaci
Emmerová zvažuje, že zruší sloučení tří pražských nemocnic

Ministryně uvedla, že zadala analýzu, která by řešila pražské zdravotnictví jako celek. Kraje mají své koncepce a poukazují na to, že Praha ji nemá.

„V Praze se bude zdravotnictví řešit, ale Praha nebude první, aby mohla být vzorem, je tu specifická situace, bude řešena paralelně s ostatními kraji,“ řekla.

V případě hlavního města je podle ministryně nutno zohlednit i síťové uspořádání oborů. Není možné spojit je jen do některé nemocnice, protože by byla vážně ohrožena dostupnost péče.

O analýzu pražského zdravotnictví chce Emmerová požádat také Institut zdravotní politiky a ekonomiky. Analýzy má už i z jiných míst, ale chce je i od tohoto institutu, protože užívá metody, které podle ministryně zaručují nestrannost.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!