Emmerová chce za poslanecký návrh zákona o nemocnicích vládní

Podle ministryně je návrh, který předložil poslanec ČSSD Jaroslav Krákora, špatný a sněmovnou by neměl projít. Konkrétní výhrady novinářům nesdělila, nesvěřila se s nimi ani sociálním partnerům při jednání tripartity. Na poslaneckém návrhu zákona spolupracovala ČLK, na vládním návrhu zatím zřejmě nikdo nepracuje…

PRAHA – Poslanecký návrh zákona o neziskových nemocnicích, který má dnes projednat vláda, by mohl mít konkurenci v návrhu, který připraví ministerstvo zdravotnictví. Ministryně Milada Emmerová po pátečním jednání zdravotnické skupiny tripartity novinářům řekla, že návrh zpracují její legislativci.

Podle ministryně je návrh, který předložil poslanec ČSSD Jaroslav Krákora, špatný a sněmovnou by neměl projít. „Na inkriminovaném jednání ministryně ve skutečnosti řekla, že návrh uvedeného zákona není podle názoru některých odborníků zcela dokonalý, že je třeba doladit jeho obsah v souladu s připravovaným vládním návrhem zákona,“ sdělil včera Václav Šebor z tiskového oddělení ministerstva.

„Odbory ani zaměstnavatelé přijetí zákona v této podobě nedoporučili,“ potvrdil předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger. Podle něj Emmerová sociálním partnerům v pátek řekla, že věcně i legislativně je poslanecký návrh špatný, a proto ho nepodpoří. Ministryně podle Schlangera předpokládá, že „bude dohoda, aby se návrh zastavil ve sněmovně ve druhém čtení a proti tomuto návrhu byl postaven vládní“.

Na poslaneckém návrhu zákona spolupracovala Česká lékařská komora. Její prezident David Rath Lidovým novinám řekl, že ministryně připravovala zákon s komorou, všechny návrhy dostala. Pokud by nyní změnila stanovisko, Ratha by to „neuvěřitelně rozzuřilo a okamžitě by žádal premiéra o její odvolání“.

Na vládním návrhu zatím podle Schlangrových informací nikdo nepracuje. „Při pondělním jednání nám paní ministryně sdělila, že od 1. prosince nastoupí nový náměstek, právník, který bude mít na starosti, aby zákon jako vládní návrh připravil,“ řekl.

Konkrétní výhrady ministryně novinářům nesdělila, nesvěřila se s nimi ani sociálním partnerům při jednání tripartity. Vychází zřejmě z toho, že posudek jejích úředníků je velmi negativní. Ani ministerstvo financí podle Schlangra ve svém rozboru nenašlo v zákoně jediný paragraf, který je v pořádku. „My ostatně také ne,“ dodal Schlanger.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!