Emmerová jako budoucí ministryně zdravotnictví

Gross si vybral Miladu Emmerovou jako budoucí ministryni zdravotnictví. Téměř šedesátiletá poslankyně a šéfka zdravotního výboru chce zatím dál udržet bezplatnou zdravotní péči. Její recept jak aspoň zčásti odvrátit finanční kolaps, není nijak nový…

: chce zabránit tomu, aby každá nemocnice dělala všechno, protože to stojí peníze a nezaručuje kvalitu.

Emmerová se bude mít co ohánět i proto, že se kvůli ministerské kariéře nechce vzdát podzimní kandidatury do Senátu.

Reakce odborné veřejnosti

Zdravotníci jsou přesvědčeni o tom, že vláda Stanislava Grosse nemá čas ani sílu na systémové změny. Jejich požadavky jsou velmi různorodé. Podle zjištění ČTK však neočekávají další rozsáhlé koncepce, jaké předložili exministři ČSSD Marie Součková a Jozef Kubinyi.

„Na tvorbu koncepcí a přípravu zásadních zákonů už není čas. Lépe bude, aby se šéf resortu zabýval českou legislativou, která je v rozporu s normami Evropské unie,“ řekla viceprezidentka České lékařské komory Helena Fousková.

„Na zásadní změny nemá vláda sílu,“ uvedl předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása (US-DEU). Podle něj brání razantním opatřením obava sociálních demokratů z toho, že vyšší zatížení pacienta „povede k velké neoblibě ČSSD do příštích voleb“.

Koaliční smlouva, na jejíž konečné podobě se v pátek shodli vyjednavači ČSSD, lidovců a unionistů, hovoří o reformě zdravotnictví, která zaručí bezplatnou zdravotní péči na základě veřejného pojištění.

Emmerová je odpůrkyní příplatků pacientů a nepočítá v nejbližší budoucnosti s jejich zaváděním. Tvrdí, že dokud se neudělá pořádek v systému, nesmí na to dalšími platbami doplácet pacient, který si už jednou zaplatil solidární pojištění.

Nejprve chce vytvořit vizi, strategii, jak by měla zdravotní péče vypadat a co by to představovalo pro tvorbu sítě zdravotnických zařízení. Teprve pak by se soustředila na financování.

www.Zdravi.Euro.cz, ČTK

Ohodnoťte tento článek!